Doğanın En Tehlikeli Canlılarından Sırtlan Hakkında Bilgiler

Sırtlangiller, etçiller takımına ait bir familyadır. Sırtlan dış görünüş olarak köpeklere benzese de kedimsiler alt takımına mensupturlar. Afrika ve Asya kıtasında yaşayan sırtlanların yaklaşık yaşam süresi 12 yıldır.

Sırtlanların özellikleri

Sırtlanlar, aslan veya kaplanlar gibi avlarını önce boğup yemezler. Bu konuda oldukça merhametsiz bir hayvan olan sırtlanlar yakaladıkları avları öldürmeden canlı canlı yemeye başlıyorlar. Sırtlanların avlarını canlı canlı yemesinin sebebi aslan veya kaplanlar gibi patilerinin olmadığı gösteriliyor. Başka yırtıcı canlıların avlarına da musallat olan bu canlılar mecbur kalırsa leş de yiyebilirler.

Sırtlanlar, Afrika kıtasında timsahlardan sonra en güçlü çene yapısına sahip hayvanlardır. En büyük rakibi olan aslanların bile zaman zaman başına bela olabiliyorlar. Sırtlanların çeneleri öylesine güçlüdür ki kemikleri bile yiyebilirler.

Yapılan araştırmalara ve laboratuvar çalışmalar sırtlanın, en ‘akıllı’ sayılabilecek hayvanlardan biri olduğunu ortaya koyuyor. Sırtlanların beyninde primat ve insan beynine benzerlik olduğu düşünülüyor. Hatta bu canlıların şempanzeden daha zeki olduğu kanısına varılmıştır.

Dişilerin Liderlik Yaptığı Bir Tür

Firavun faresi ile aynı kökene sahip olan Sırtlanların dişileri kendi kılanlarındaki erkeklerle çiftleşmeyi sevmiyorlar. Sırtlanların yalnız gezen türleri de vardır ancak asıl sırtlanlar ”klan” adı verilen küçük gruplar halinde gezerler. Her klanın başında bir kraliçe yani dişi sırtlan bulunur. Bir klanda 50-60 birey bulunur ve en fazla 2-3 erkek sırtlan bulunur. Bu yüzden 2 yaşına gelmiş yeni doğan erkek sırtlan gruptan gönderilir. Gruptan atılan bu sırtlan kendine yeni bir klan arar. Katıldıkları yeni klan da en alt seviyede tutulduğu için itilip kakılır. Zamanla ne kadar güçlü olsa da en güçsüz dişiden bile alt seviyede tutulur. Çünkü sırtlanlar dişiler tarafından yönetilen klanlar halinde yaşar.

Asıl Sırtlan klanları

Dişi sırtlanlar bir defa da 2-3 yavru doğurabilir. Doğan yavrular kördür ve kulak kanalları kapalıdır. Dişi Sırtlanların 2 memesi olduğu için yavrular kendi aralarında kavga eder. Güçsüz olan yavru beslenemez ve hayatını kaybeder. Sırtlan sütünün içindeki protein ve yağ oranı %15 olduğu için yavrular 1 hafta aç kalabilir.

Fiziki Özellikleri

Sırtlanların gece görüş kabiliyeti oldukça iyidir. Bu yüzden özellikle gece avlanmayı daha çok isterler. Gözlerinde bulunan ayna sayesinde geceleri de gündüz gibi görebilirler. Sırtlanların boyları 165 cm’i bulabilir. Ağırlıkları 40-95 cm arasında değişen sırtlanlar 65 km hızla koşabilirler.

Oldukça iyi bir avcı olan sırtlanlar gülme sesine benzeyen rahatsız edici bir ses çıkarırlar. Aslında bu sesleri genelde stres altındayken çıkarırlar. Çok hassas kulaklara sahip olan bu tehlikeli ve arsız avcılar 10 km ötedeki avın sesini duyabilirler.

Çizgili sırtlan, Benekli Sırtlan ve Kahverengi sırtlan gibi türleri vardır. Başka bir ilginç özelliği ise sırtlanların evcilleştirilebiliyor olmasıdır. Bazı Afrika kabileleri sırtlara tasma takıp gezdiriyor ancak kötü koku yaydıkları için pek tercih edilmiyor.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir