Dünyada En Çok İzlenen Filmler ve Konuları

Sinema tarihi boyunca birçok film çekildi. Bu filmlerden bazıları hikayesi ve kurgusuyla öylesine çok etkileyiciydi ki insanlar tarafından çok fazla izlendi. Bu yazımızda Dünyada En Çok İzlenen Filmler ve Konularını bir araya getirdik.

Dünyada En Çok İzlenen Filmler

1- Schindler’in Listesi / 1993

ABD yapımı bir film olan Schindlerin Listesi, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Polonyalılara uygulamış olduğu soykırımdan Binin üzerinde kişinin kurtulmasını sağlayan Oskar Schindler ve kurtarma hikayesini konu alıyor.

2- Esaretin Bedeli / 1994

Esaretin Bedeli ABD yapımı dram filmidir. Masumiyetini iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle Shawshank Devlet Cezaevi’nde yaklaşık 20 yılını geçiren bankacı Andy Dufresne’in hikâyesini anlatır. Oldukça kaliteli ve izlenilmesi gereken bir filmdir.

3- Leon / 1994

Leon, Fransız yapımı bir filmdir. Filmin başrollerinde, bir mafya tetikçisini canlandıran Jean Rêno, ailesi öldürüldükten sonra bir tetikçi tarafından himayeye alınan 12 yaşındaki bir genç kızı canlandıran Natalie Portman, yolsuz bir DEA ajanını canlandıran Gary Oldman ve tetikçilik işleri yaptıran bir mafyayı canlandıran Danny Aiello yer almaktadır. Natalie Portman’ın ilk filmi olan bu yapıt, izlenmesi gereken güzel filmlerden birisidir.

4- Forrest Gump / 1994

ABD yapımı bir film olan Forrest Gump, Winston Groom’un 1986 yılında yayınlanan aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Epik, romantik, komedi-drama dalında bir filmdir. Sevilen aktör Tom Hanks’in çok başarılı ve sevilen filmlerinden birisidir.

5- Ucuz Roman / 1994

Ucuz Roman, 1994 ABD yapımı kült kabul edilen bir filmdir. Birçok ödüle laik görülen filmin yönetmenliğini ise Quentin Tarantino yapmıştır. İzlemenizi tavsiye ettiğimiz sürükleyici bir hikayesi vardır.

6- Titanik / 1997

James Cameron’ın yönetmenlik, senaristlik, ortak yapımcılık ve ortak kurgu yönetmenliğini yaptığı, 1997 yılı Amerikan yapımı bu filmi şüphesiz herkes 1 defa da olsa duymuştur. Translantik bir yolcu gemisi olan Titanic’in 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpıp, Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmesini konu alır.

7- Hayat Güzeldir / 1997

Hayat Güzeldir, İtalyan yönetmen Roberto Benigni’in yönettiği 1997 yapımı İtalyan drama filmidir. Film, 2. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı mücadeleyi anlatıyor.

8- Dövüş Kulübü / 1999

Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült filmdir. 1999 ABD yapımı olan film, yönetmenliği David Fincher tarafından yapıldı. Filmin kadarosu ise harika. Başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır. Müzikleri ise Dust Brothers tarafından yapıldı.

9- Yeşil Yol / 1999

1999 yılı ABD yapımı bir film olan Yeşil Yol, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Birçok ödüle layık görülen bu harika filmin başrollerinde Tom Hanks, David Morse, Bonnie Hunt, Michael Clarke Duncan gibi isimler bulunuyor. Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkûm olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğaüstü güçlere sahiptir.

10- Matrix / 1999

Matrix, 1999 ABD yapımı bir bilim-kurgu filmidir. Filmin kadrosunda ise Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızlar yer almaktadır.

11- Tanrı Kent / 2002

Tanrı Kent, 2002 Brezilya – Fransa ortak yapımı dramatik suç filmidir. Yönetmenliğini Fernando Meirelles ve Kátia Lund’un birlikte yaptıkları filmin senaryosunu Paulo Lins’in 1997 tarihli aynı adlı romanından Bráulio Mantovani uyarlayıp yazmıştır. Romanın yazarı da uzun yıllar konunun geçtiği gettoda yaşamıştır. Filme konu olan roman gerçek olaylara dayanıyordu.

12- Kara Şövalye / 2008

2008 yılında ABD-Birleşik Krallık yapımı olan Kara Şövalye, Christopher Nolan’ın yönettiği bir süper kahraman filmidir. DC Comics’in kurgusal karakteri Batman’den uyarlanan 2005 tarihli Batman Başlıyor filminin devamıdır.

13- Başlangıç / 2010

Başlangıç, 2010 ABD-Birleşik Krallık yapımı Bilim-kurgu türünde bir filmdir. Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı Film yayınlanmasından kısa bir süre sonra son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiştir. Oldukça sevilen bir film olan Başlangıç’ın kadrosunda Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon, Cillian Murphy, Ellen Page ve Tom Hardy gibi isimler bulunuyor.

FOTOĞRAF: PİXABAY – ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir