Dünyanın En Acımasız Liderleri

Zaman zaman Dünya tarihinde yaşayan hükümdarlar zalimlikleri ve acımasızlığıyla konuşulurlar. Bu yazımızda size bu liderlerden örnekler vereceğiz. Peki Dünyanın En Acımasız Liderleri Kimlerdir?

ÇAR IVAN

Rus Çarı 4. Ivan korkunç Ivan olarakta adlandırılıyor. Hükümeti kurarken etrafında bulunan bütün insanları etkisiz hale getirmiş hatta kendi kızı ve oğlu dahil olmak üzere bütün ailesini öldürtmüştür. Hükümdarlığı süresince 100 binlerce kişiyi öldürttüğü tahmin ediliyor.

II. LEOPOLD

Belçika kralı 2. Leopold modern Dünya’nın ilk soykırımcısı olarak bilinmektedir. 19. yy’da Kongo’da koloni kurmuş ve sömürgeciliği başlatmıştır. Burada yaklaşık 10 milyon Afrikalı işkence görmüş nüfusun yarısı hayatını kaybetmiştir.

ADOLF HİTLER

Hitler Dünya’nın acımasız hükümdarların biri olarak Almanya’da ırkçı Nazi partisinde insanoğlunun görmediği işkencelere başvurmuştur. Alman olmayan insanlara karşı işkenceler etmiş, 10 milyondan fazla kişiyi katletmiştir.

BENITO MUSSOLINI

Mussolini Avrupa’nın ilk faşist lideridir. 1922 yılında İtalya’da başa geçmesiyle baskı ortamı başladı. Faşist parti dışındakileri kapattı, gazetecilere sansür uyguladı ve sendikaları yasa dışı ilan etmek gibi pek çok uygulama başlattı. Adolf Hitlerle müttefik olan Faşist lider 400 bin kişinin ölümüne neden olmuştur.

AUGOSTO PINOCHET

Pinochet 1973 yılında Amerika’nın desteğiyle Şili’de mevcut iktidara darbe yapıp başa geçmiştir. Pinochet dönemin de çok sayıda insan hakları ihlali söz konusudur. Yönetimi süresinde çok sayıda insan ortadan kayboldu ve 35 bine yakın kişi işkence gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir