Dünyanın En İlginç Ülkelerinden – Finlandiya

Dünyanın en yaşanılabilir 11. ülkesi olan Finlandiya ‘nın nüfusu yaklaşık 5.5 milyon civarıdır. Finlandiya tam altı asır boyunca İsveç yönetiminde yer aldığı için şehirlerinde İsveç mimari tarzı hakimdir. Bu şehirlerden biriside ülkenin en büyük şehri anı zamanda başkenti olan Helsinki’dir.

FİNLANDİYA TARİHİ VE YÖNETİM

Finlandiya, İsveç yönetiminden sonra 1917 yılına kadar Rus işgali altında kaldı ve 1917 yılında bağımsızlığını ilan etti. Finlandiya anayasası Fransız sistemine benzer.

1939 yılında Sovyetlerin saldırısı nedeniyle 2. Dünya Savaşına giren Finlandiya o dönem 100 bin vatandaşını kaybetti. Ayrıca Paris antlaşması nedeniyle de topraklarının %10’nu kaybetti ve Sovyetlere 300 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldı.

2000 yılında önemli bir anayasal reform gerçekleşti ve Cumhurbaşkanın yetkisi kısıtlandı. Cumhurbaşkanı yerine halkın seçtiği parlamento güçlendirilerek halkın iradesi güçlendirildi.

EKONOMİK DURUM VE YAŞANTI

Finlandiya’da resmi olarak kabul edilen iki dil vardır. Bunlar Fince ve İsveçce’dir. Fince 1800’lü yıllara kadar çok fazla konuşulmayan avam halkın dili olarak görülüp küçümseniyordu. Ancak bu tarihlerden itibaren ülkede büyük bir kalkınma hareketi başlatıldı. Tam anlamıyla Fince tekrardan ayağa kaldırıldı. Fince dili Türkçe gibi Ural-Altay dil gurubundan geldiği için iki dil arasında benzerlikler bulunabiliyor.

Finlandiya 46.017 dolar ile kişi başına düşen milli gelir bakımından Dünya’da 15. sıradadır. Bu konuda Avrupa’nın çoğu büyük devletinden daha iyi durumdadır.

Dünya’da suç oranının en düşük olduğu ülke Finlandiya’dır. Ancak intihar oranında ise Dünya’da 1. sırada geliyorlar. Bunun nedeni olarak ise gece-gündüz dengesizliği olarak düşünülüyor. Finlandiya’da yaz mevsiminde güneş 24 saat boyunca batmaz. Kışın ise ülkenin Güney bölümünde güneş 3-4 saat görülürken diğer saatler gece yaşanıyor.

Finlandiya’da kişinin trafik kurallarına uyması konusunda çok hassas davranılıyor. Trafik cezaları kişinin yıllık gelirine göre belirleniyor.

Finlandiya’ya aynı zamanda 1000 Göller Ülkesi‘de denir. Ülkede 187.888 adet göl bulunur. 179.888 adet de ada bulunur. Dünya’da en temiz su da yine burada bulunuyor.

Dünya’da ilk internet arayıcısı Finlandiya’da icat edildi. Erwise isimli tarayıcı 1994 yılında 3 öğrenci tarafından icat edildi. Ayrıca Dünya’da en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Linux ve meşhur mobil uygulama Angry Birds de Finlandiya’da tasarlandı.

Dünya’nın en büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia Finlandiya’da kurulmuştur.

Finlandiya Dünya’nın en iyi eğitim sistemine sahiptir. Çocuklara asla ödev verilmiyor ve ders saati günde en fazla 4 saattir. Çocuklar evlerinde gibi rahat hissetmesi için sınıfta ayakkabıları çıkarılıyor. Ders aralarında en az 1 saat dışarı çıkarılıyor. Çocuklar yeteneklerine göre değerlendirilerek kendilerine en uygun mesleği seçmeleri için destek alıyorlar.

İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ

Finlandiya’da her sene 13 Ekim’de başarısızlık günü kutlanır. Kutlamalarda her insan başarısızlığıyla yüzleşerek bunlardan ders çıkarmayı amaçlar.

Finlandiya’da kumarhaneler devlet tarafından kontrol edilir ve geliri hayır kurumlarına bağışlanır. Ayrıca sokaklarda tükürmek, gaz çıkarmak ve idrarını yapmak yasak değildir. Ancak yüksek sesle konuşmak hoş karşılanmıyor.

Finlandiya’nın Fin sahunaları meşhurdur. Ülkede yaklaşık 2 milyon civarı Fin sahunası bulunur.

Finlandiya’da insanlar tanımadıkları insanlarla zorunda kalmadıkça iletişim kurmuyorlar. Ayrıca Finlandiya halkı dürüstlükleri ve disiplinli olmalarıyla biliniyor.

Finlandiya ile Norveç’in arası çok iyidir. Hatta Finlandiya’nın bağımsızlığını kazanması şerefine 2017 yılında Norveç’in bir dağ hediye etmesi için kampanya başlatılmıştı. Ancak Norveç anayasası toprak bütünlüğü konusunda hiçbir şekilde taviz vermemesi nedeniyle hükümet tarafından kabul edilmedi.

Noel babanın yaşadığı yer olarak kabul edilen Lapland Finlandiya’dadır. Hatta burada Noel babanın yaşadığı sembolik bir ev bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir