Modern Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası ya da eski dilde acaib-i seb’a-i alem, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır. 

Bu kavram ilk olarak tarihçi Heredot tarafından ortaya atılmıştır. Dünya’nın 7 harikasından sadece Mısır piramidinin ayakta kalması nedeniyle UNISEF tarafından düzenlenen organizasyon ile Dünyanın yeni yedi harikası belirlendi.

TAC MAHAL

Tac MahaL, Babur İmparatorluğu hükümdarlarından Şah Cihan’ın, Hindistan’ın Agra şehrinde doğum sırasında ölen eşi için yaptırdığı türbedir.

Dünyada aşk için dikilmiş en büyük en güzel anıt olarak kabul ediliyor. Romantik görünüşüyle herkesi büyüleyen Tac Mahal Mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak gözükmektedir.

KOLEZYUM ARENA


Image by PublicDomainImages from Pixabay

Roma imparatorluğunun ikonik sembolü olarak görülen kolezyum, insanlık tarihinin en kanlı sahnelerine tanıklık eden en ihtişamlı yapılardan birisidir.

7 Temmuz 2007 tarihinde Dünya’nın yeni 7 harikasından biri olarak seçilmiştir.

CHICKEN ITZA PİRAMİDİ

Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan bir maya kentidir. Belirli bir sistemle inşa edilmiş piramidin her köşesinde 91 basamak bulunur ve en tepbedeki basamakla birlikte 91×4+1 şeklinde hesaplandığı zaman 365 i ifade eder.

MACHU PICCHU ANTİK KENTİ

Bugüne kadar çok iyi korunabilmiş İnka antik kentidir. 2360 metre yükseklikte And dağlarının zirvesinde Urubamba vaidisi üzerinde kurulmuştur. Peru^’nun Cusso şehrine 88 km’dir.

200’den fazla merdivenle birbirine bağlanan taş yapıdan oluşmaktadır. Şehrin içinde birçok mezar ve insan iskeletine rastlanılmıştır.

KURTARICI İSA HEYKELİ

Türkçe anlamı Kurtarıcı İsa olan heykelin yükseliği 710 metre yükseklikte olup Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biridir.

Heykel, Heitor Silva Costa tasarlamış, Fransuz heykeltraş Paul Landowski ise 5 yıl içerisinde hayata geçirmiştir. Yapımında inşaat malzemesi olarak beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı (talk) kullanılmıştır.

ÇİN SEDDİ


Çin Seddi’nin Çin’i ilk yöneten Qin Hanedanlığı imparatoru Qin Şhi Huang tarafından M.Ö. III. yüzyılda(M.Ö. 220) sınırlarını saldırılardan korumak için yaptırılmıştır.

Toplam uzunluğu 8851.8 kilometredir. Seddin duvarlarının kalınlığı ve yüksekliği zaman zaman farklılık göstermektedir. 200 metrede bir gözetleme kulesi ve 9 kilometrede bir Fener kulesi bulunmaktadır.

PETRA ANTİK KENTİ

pixabay’dan alıntıdır

Ürdün’de bulunan Petra, M.Ö 400 ile M.S 106 yılları arasında Nebatilere başkentlik yapmıştır. Petra’nın altında gizli kalmış kral mezarları bulunmaktadır. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın yeni 7 Harikasından biri seçilmiştir.

Uzun yıllar terkedilmiş durumda olan Petra, 1812 yılında Johann Burckhardt tarafından keşfedildi. Kayaların pembe, kırmızı, sarı ve turuncunun karışımından oluşan rengi nedeniyle ‘Rose City’ olarak da adlandırılabiliyor.

Antik kentte, kireç taşına oyularak yapılmış amfi tiyatro, tapınaklar, evler ve mezarlar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir