En Güçlü Avcı Hayvanlardan Leopar (Pars) ve Özellikleri

Leopar, kedigiller (Felidae) familyasından Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden biridir. Leopar ismi Latince Leo (aslan) ile panter manasında kullanılan Pard kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu nedenle önceleri bu tür Aslan ile Panterin melezi zannediliyordu.

Leopar ve özellikleri

Fiziki Özellikleri ve Beslenme Tarzı

Leoparlar, Açık sarımtrak postlu, halkalı siyah beneklidir. Vücut uzunluğu 1,5 metre, kuyruğu 0.7-0.8 metre, ağırlığı ise 50 kg civarıdır. Antilop gibi memeli hayvanlarla beslenen Leoparlar yaklaşık 20 yıl yaşarlar.

Leoparlarla çitaları beneklerinden ayırt edebilirsiniz. Leoparlar halkalı benekli, çitalar ise içi dolu beneklidir.

Leoparların ses alma duyuları çok kuvvetlidir. Ortalama bir insandan 5 kat daha iyi ses algılarlar.

Avlanma Özellikleri

Leopar, Afrika’nın en kurnaz vahşi kedilerinden birisidir. Gizlenme ve takip etme konusunda oldukça iyidirler. Yumuşak tüylerinin desenleri sayesinde coğrafya şartlarında iyi gizlenirler.

Leoparlar genellikle yalnız ve geceleri avlanırlar. Gelişmiş duyuları sayesinde avını izleme ve pusu kurmada uzmandır. Ağacın yüksek noktasına çıkarak dal ve yaprakların arasına girerek etrafı izler.

Leopar (Pars) ve Özellikleri

Aslanlardan oldukça küçük olan bu yırtıcı türler yine oldukça güçlü ve çeviktirler. Tek sıçramada 6 metre ileriye ve 3 metre yükseğe sıçrayabilirler. Ayrıca kendisinden 2 kat daha ağır olan avını ağacın tepelerine kadar çıkarabilir.

Gündüz öğle sıcağında sık otların veya bir ağacın dalında uyumayı tercih ederler. Bu nedenle sabahın erken veya akşam saatlerinde aktif olurlar. Leoparlar, insanlara görünmemeyi tercih eder. 

Bazı türlerinin rengi koyu hatta siyah olabilir. Leopar derileri de maalesef kürk yapımında kullanılıyor. Düşük kalite de olan derileri ise döşeme de kullanılır.

FOTOĞRAF: PİXABAY – KAYNAK: NET GEO WILD, VİKİPEDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir