ERZURUM-ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

Erzurum’da Ulucami’nin yakınlarında bulunan medrese Erzurum’un simgesi haline gelmiş bir Selçuklu eseridir. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı Hanedanları’ndan Padişah Hatun tarafından yaptırılmış olabileceği düşüncesi ile adına Hatuniye Medresesi de denilmektedir. 

Medrese üzerinde farklı malzemelerin varlığı medresenin daha eski bir tarihi yapını üzerine de yapılmış olabileceğini düşündürüyor. Dikdörtgen planlı medresenin boyutları 35×46 metre civarlarındadır.

Medrese 2 katlı, dört eyvanlı ve açık bir avlusu bulunmaktadır. Ön cephesi çok şık bir biçimde inşa edilmiş yapının kapısına merdivenlerden çıktıktan sonra ulaşılıyor ve etrafında simetrik bir şekilde düzenlenmiş işlemeler bulunuyor.

Giriş kapısının 2 tarafında bulunan minarelerin pabuç dediğimiz alt kısımlarında kapı hizasında işlemeli nişler bulunuyor. Bu nişlerin içinde kabarmalı hayat ağacı figürleri bulunmaktadır. Ağaçların gövdesinde bulunan hilalden bir çift ejderha çıkıyor. Sağdaki hayat ağacı figürünün tepesinde ise çift başlı kartal bulunmaktadır.

Medresenin zemin ve üst katında 19’ar adet oda bulunuyor. 4. Murad’ın (1612-1640) buyruğuyla bir dönem tophane daha sonra kışla olarak kullanılmıştır. 1942-1967 yılları arasında müze olarak kullanılan yapı şimdilerde ise Çay bahçesi ve sergi salonu olarak kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir