ANKARA – Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, Birinci Ulusal Mimarlık Akımının temsilcilerinden Arif Hikmet Koyunoğlu(1893-1982) tarafından tasarlanan müze Cumhuriyet Tarihi’nin ilk eserlerindendir.

TÜRK NEOKLASİĞİ

Ankara’nın Hacettepe semtinde, Namazgah Tepe diye adlandırılan yüksek alanda, önden merdivenle çıkılan bir platform üzerine yükselen müze dönemin ulusçuluk rüzgarlarının yönlendirmesiyle, Türk ulusal kültürünü maddi ve manevi yönleriyle yansıtabilmesi için inşa edildi.

1925 yılında temeli atılan proje 1928 yılında tamamlandı. 1930 yılında ziyaretçiye açılan müze küfeki taşı kaplı duvarlara sahip betonarme bir yapıdır ve zemin katına 28 basamaklı bir merdivenden sonra ulaşılabiliyor.

İnce uzun dikdörtgen bir plana sahip tek katlı yapıdır. Binanın ön tarafında 4 tane sütunla taşınan üç gözlü anıtsal bir girişi vardır. Türk islam sanatlarına örnek nitelikte bir yapı olan müzenin üstünde görkemli bir kubbe bulunmaktadır.

Etnografya Müzesi, sivri Osmanlı kemerleri, mukarnaslı ve baklavalı sütun başlıkları, rozetler, soyut bitki motifleri gibi zengin bir Türk İslam mimarlığı bezeme programına sahiptir. İlk tasarımında mermer havuzlu açık avlu geçici bir süre için Atatürk’ün naaşını ağırlarken kapatılmış havuz bahçeye taşınmış.

Müze önünde İtalyan Heykeltıraş tarafından yapılan bronzdan yapılmış Atatürk heykeli bulunmaktadır.

KAYNAK: 100 MİMARİ ESER (MELTEM CANSEVER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir