Folik Asit Nedir? Folik Asit Eksikliği ve Faydaları

Folik Asit, toplumda çok fazla bilinen bir vitamin çeşidi değildir. Ancak sağlığımız için çok önemli yapıtaşlarından birisidir. Folik asit, 1931 ve 1943 arasında keşfedilmiştir. Vücut, Folat veya B9 vitamini olarak da bilinen folik asiti üretemez ve depolayamaz. Yeterince alınmaması durumunda kısa süre sonra folik eksikliği ortaya çıkabilir. Folik Asit Eksikliği ve Faydaları için çeşitli kaynaklardan araştırmalar yaptık.

Yetişkinlerin, gıdalardan veya besin takviyelerinden günlük alması gereken folik asit miktarı yaklaşık 400 mikrogramdır. Hamilelerde ise günlük alınması gereken folik asit 600 mikrogramdır.

”Folik” terimi, yaprak anlamına gelen Latince “folium” kelimesinden türetilmiştir. 

Folik Asit Faydaları

DNA oluşumu ve tamiri, hücre bölünmesi ve gelişmesi gibi birçok önemli fonksiyona sahiptir. Bu özelliği nedeniyle kanser önleyici vitamin olarak da adlandırılmaktadır.

Folik asit formundaki folat, folik asit eksikliğinin neden olduğu  anemi hastalığının tedavisinde kullanılır. 

Kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve kandaki homosisteini (amino asit) azaltır. Folat eksikliği durumunda anemi hastalığı meydana gelebilir.

Beyin ve Sinir sisteminin düzgün çalışması için gereklidir.

Hamilelik döneminde son derece gereklidir.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Folik Asit veya Folat; meyve, sebze ve tahıl ürünlerinde yaygın olarak bulunur.

Mercimek, Ceviz, Tahin, Soya Fasulyesi, Yer Fıstığı

Ispanak, Kereviz, Bürüksel lahanası

Kuşkonmaz

Narenciye – Portakal, Mandilana,

Yumurta, Ciğer

Fesleğen ve Kekik

Avokado, Mango, Nar, Kivi, Muz

Papaya – kavun ağacı yemişi denilmektedir.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmadığında kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Böyle rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Norveç’te yapılan bir araştırmaya göre gebelik döneminde folik asit kullanmış annelerin çocuklarının otizm hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Ancak siz yinede bu dönemde doktorunuza danışmalısınız.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir