HİNDULARIN KUTSAL NEHRİ GANJ

1.Kuzey Hindistan çukur ovasının en büyük akarsuyu olan Ganj nehrinin ana kaynağı Himalaya Dağları üzerindeki Gangotri buzulu’ndan başlar.

on Pixabay

2. Himalaya dağlarında gayet temiz ve berrak olarak doğan nehir, sanayi atıklarının ve kanalizasyon sularının karışmasıyla kahverengimsi bir renge dönüşür.

3. Dünyanın en kalabalık havzasına sahip Ganj nehri en kirli 5 nehirden biri olarak gösteriliyor.

Image by balouriarajesh on Pixabay

4. Hinduizm inancında kutsal sayılan Ganj nehri, Değ tanrısı Himalaya’nın kızı Tanrıça Ganga’nın vücut bulmuş hali sayılır. Ayrıca Ganj nehri çevresinde 177 farklı kuş türü bulunur.

5. Ganj Nehri kıyısında kurulmuş yerleşim alanlarından biri olan Haridwar’da, 12 yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük dini festivali Kumbh Mela çok ilgi gören bir festivaldir.

6. Toprak kaymaları ve erozyon gibi doğa şartları nedeniyle Ganj nehri zamanla yer değiştiriyor ve giderek Bangladeş’e yaklaşıyor.

7. Ganj Nehri kıyısında yaşayan ve Pandit olarak adlandırılan din adamları Ganj nehrini ziyaret edenlerin kaydını tutuyor. Ganj nehrinin kıyısında ölen, suyunda yıkanan veya suyunu içen kişinin cennete gideceğine inanılıyor…

Image by gauravaroraji0 on Pixabay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir