Gelidonya Feneri Nerededir? Tarihi Fenerin Yapısal Özellikleri

Gelidonya Feneri Nerededir? Gelidonya Feneri, çoğumuzun pek fazla bilmediği ancak Akdeniz’in klavuz fenerlerinden birisidir. Antalya İlinin Kumluca İlçesi sınırları içinde Mavikent Taşlık Burnunda inşa edilen fenerin yapımına 1934 yılında başlanılmış 1936 yılında hizmete girmiştir. Taşlık Burnu Kumluca Mavikent ile Adrasan arasında kalmaktadır. Küçük bir yarımada şeklindedir.

Gelidonya Feneri Nerededir?

Fenerin Yapısal Özellikleri

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye Kıyılarının en yüksek feneri olup 237 metre yükseklikte kıyıda 3 km içeride kurulmuştur.

Yolu olmayan sarp ve dik kayalıklar üzerinde kurulduğu için fenerde elektrik yoktur. İlk yıllarda gaz yağı, daha sonra lpg tüpü kullanılan fenere 2017 yılında güneş enerjisi ile elektrik sağlayan sistem kurulmuştur.

Fenerin yerden yüksekliği toplam 9 metre olup görünüş mesafesi 10 mildir. 

Fenerin Çevresinde Neler Var?

Taşlık Burnunun doğu tarafında son yıllarda turkuaz rengi denizi beyaz renkli çakıllarla kaplı plajı ile Antalya’nın Maldivleri ve motor gezilerinin popüler durağı “Sulu Ada” yer alıyor.

Taşlık Burnunun batı tarafında ise yine son günlerin popüler koylarından biri olan “Korsan Koyu” yer alır. Gelidonya Feneri dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olan “Likya Yolu” nun güzergahı üzerinde bulunuyor.

Gelidonya Feneri’ne Nasıl Ulaşılır?

Gelidonya Feneri’ne arabayla tam olarak ulaşmak mümkün değil. Gelidonya Feneri’ne gelmek için, Adrasan’ın merkezinden 8 km devam edip, Karaöz’e ulaşıp, oradan da yaklaşık 4-6 km araçla devam etmeniz gerekiyor. Aracınızı park ettikten sonra ise 2 ila 4 km bir yürüyüş sizi bekliyor olacak. Yürüyüş mesafeniz, aracınızı park edeceğiniz noktaya göre değişebilir. Ancak bütün yolu arabayla gitmek aracınıza zarar verebilir.

Feneri ulaşım konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Yanınızda su bulundurmanızı tavsiye ederiz. 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiş Gelidonya Feneri ve manzarası görülmeye değer alanlardan birisidir.

Gelidonya Feneri Nerededir? hakkında hazırlamış olduğumuz makale hakkında görüş ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz.

FOTOĞRAF: ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir