GEZEGENLER – Gezegenler ve Özellikleri

Günümüzde Güneş Sisteminde 8 gezegen bulunmaktadır. Güneş sistemindeki bir cisme gezegen diyebilmemiz için çeşitli şartlar vardır. Bu şartlar; Güneş’in yörüngesinde bulunmak, yer çekimi kuvvetiyle şeklini küreye döndürebilecek kadar kütleye sahip olmak ve bulunduğu bölgedeki hakim gezegen olmaktır. Gezegenler ve özellikleri aşağıda detaylı şekilde anlatılmaktadır.

Güneş Sistemindeki gezegenler yapısal olarak Kayaç ve Gaz yapılı olmak üzere 2 sınıfta incelenir.

Kayaç Yapılı Gezegenler; Güneş’e en yakın dört gezegen olan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars’dır. Büyüklüğü neredeyse Venüs ile aynı olan gezegenimiz kayaç gezegenlerin en büyüğüdür. Güneşten gelen toz ve gazlardan oluşan, çarpışmalar yaşayan, ısı ve kütle çekimi ile kayaç toplara dönüşen bu gezegenlerin hepsi hayatına bu şekilde başlamış ancak sonra farklılaşmıştır.

Gaz Yapılı Gezegenler; Güneş Sistemi’nin soğuk dış bölgelerinde kalan bu gezegenler, üzerine uzay araçlarının inebileceği yerler değildir. Gaz devleri olarak bilinen Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gezegenlerinin sadece çekirdekleri katı durumdadır. Gezegenlerin yapısında büyük oradan Hidrojen ve Helyum bulunur. Bu gezegenlerde başlangıçta kayaç ve buz parçalarından oluşmaktaydı. Ancak zamanla katman üstüne katman gazı kendisine çekerek dev gezegenlere dönüştüler.

GEZEGENLERİN BÜYÜKLÜK SIRALAMASI

GÜNEŞ’E UZAKLIK SIRASINA GÖRE GEZEGENLER VE ÖZELLİKLERİ

MERKÜR

Komşu gezegenlerimizin en küçüğü olan Merkür aynı zamanda Güneş’e en yakın olan gezegendir. Merkür’ün kendisini Güneş’in kavurucu ısısından koruyan ince bir atmosferi bulunur. Merkür, kendi çevresinde çok yavaş döner yani bir turu yaklaşık 59 Dünya günü kadardır. Güneş etrafındaki turunu ise 88 günde tamamlar ve Güneş etrafında en hızlı dönen gezegendir. Merkür gezegeni ilkbahar ve sonbahar döneminde Alacakaranlık ve Şafak vakti ufukta küçük bir parıltı olarak görülebilir.

AYRINTILAR İÇİN https://www.antbilgi.com/gunes-sisteminin-en-kucugu-merkur/

VENÜS

Venüs Gezegeni Güneşe en yakın 2. gezegen ve bizim en yakın komşumuzdur. Dünya ve Venüs boyut bakımından benzer ancak özellikleri bakımından çok farklı gezegenlerdir. Aşk gezegeni olarak bilinen Venüs ismini Roma aşk tanrıçası Venüs’ten alır. Ayrıca Zühre, Sabah yıldızı, Çolpan veya Çoban Yıldızı olarak da bilinir. 1610 yılında İtalyan gök bilimci Galilei Galileo tarafından teleskopla gözlemlenen ilk gezegen olmuştur. Ayrıca 1962 yılında uzay aracıyla ziyaret edilen ilk gezegendir.

AYRINTILAR İÇİN https://www.antbilgi.com/venus-gezegeninin-ilginc-ozellikleri/

DÜNYA

Dünya her biri özgün kimyasal bileşime sahip üç ana katmandan meydana gelir. Bu katmanlar çekirdek, manto ve kabuktur. Dünya yüzeyini saran atmosfer ise gezegende yeşeren yaşamı koruyan önemli bir unsurdur. Dünya’nın katı dış katmanı olan ve kabuk ile mantonun en üst tabakasından oluşan taş küre sadece Dünya’ya has bir özelliktir. Ayrıca büyük miktarda suyun katı, sıvı ve gaz halde bulunduğu bilinen tek gezegendir. Dünya’nın en iç katmanı sıcak demir-nikel alaşımından oluşur ve burada sıcaklık yaklaşık 5500 derecedir.

AYRINTILAR İÇİN https://www.antbilgi.com/yasadigimiz-gezegen-dunya-hakkinda-bilinmeyenler/

MARS

Kızıl gezegen Mars adını Roma savaş tanrısından alır. Astroloji bakımından gezegen tutku, mücadele ve şehvetle ilişkilendirilir. Yüzeyindeki paslı, kızıl, demir zengini tozlarla lekeli bir görüntüye sahip olan Mars Güneş’e uzaklığı ile 4. sırada yer alır. Yüzeyinin kızıl-turuncu görünümü hematit ya da pas adıyla tanınan demir oksitten kaynaklanır. İnce bir atmosferi olan Mars, gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren yeryüzüne sahiptir.

AYRINTILAR İÇİN https://www.antbilgi.com/kizil-gezegen-marsin-ozellikleri/

JÜPİTER

Güneş’ten sonra Güneş Sistemi’ndeki en büyük gök cismi olan Jüpiter, renkli bulutlarla şerit şerit boyanan şişkin bir gaz kütlesidir. İsmini Roma mitolojisindeki tanrılardan biri olan Jüpiter’den almıştır. İlk kez MÖ 8. yüzyılda Babiller tarafından keşfedilmiştir.  8 uzay aracı bugüne kadar Jüpiter‘i ziyaret etti. Çok hızlı bir dönen bu dev gezegende sürekli rüzgar ve fırtınalar yaşanır. Gezegenin kütle çekimi pek çok uyduyu yörüngesine çekecek kadar güçlüdür.

AYRINTILAR İÇİN https://www.antbilgi.com/gunes-sisteminin-devi-jupiter/

SATÜRN

Halkaları ile en ihtişamlı gezegenlerden biri olan Satürn Güneş’ten çok uzak ulan bir gezegendir. Satürn, üzerini kaplayan krema renginde amonyak bulutları ile gizemli bir gezegen olarak karşımıza çıkıyor. Gezegende çok uzun zaman sürebilen elektrik fırtınaları oluşur ve yıldırımlar burada Dünya’da olduğundan binlerce kat daha kuvvetlidir. Satürn, Güneş Sistemi’ndeki yoğunluğu en düşük gezegendir. Satürn’ün yoğunluğu sudan düşüktür. Büyük bir okyanusa Satürn bırakılabilseydi bu görkemli gezegen suyun üstünde yüzerdi.

AYRINTILAR İÇİN https://www.antbilgi.com/saturn-hakkinda-ilginc-bilgiler/

URANÜS

Yörüngesinde ilerlerken yatay eksende dönen tek gezegen olan Uranüs ilk olarak William Herschel tarafından 13 Mart 1781 tarihinde gözlemlenmiştir. Güneş’e en uzak gezegen Uranüs değildir ancak Güneş Sisteminin en soğuk gezegenidir. Yüzey sıcaklığı -197 °C’dir. Uranüs Dünya’ya ulaşan Güneş Işığının sadece %0,25’ni alabiliyor. Uranüs’ün 27 uydusu vardır. Bu uydular 3 gruba ayrılıyor. 5 adet Büyük Uydu, 13 adet Küçük Uydu, 9 adet Küçük Dış Uydudur. En büyük 2 uydu olan Titania ve Oberon, William Herschel tarafından keşfedildi.

AYRINTILAR İÇİN https://www.antbilgi.com/uranus-gezegeninin-ozellikleri/

NEPTÜN

Güneş Sisteminde, Güneş’e uzaklığı bakımından 8. sırada yer alan bir gezegen olan Neptün ilk olarak 1846 yılında Johann Galle tarafından keşfedilmiştir. Su, metan ve amonyaktan oluşan Neptün’ün kütlesi Dünya’nın 17 katı, hacmi ise 44 katıdır. Neptün, Jüpiter ve Satürn’den sonra en büyük kütleye sahip 3. gezegendir. Dinamik ve büyüleyici bir yapıya sahip olan Neptün’ün keşfedilen 14 uydusu bulunuyor.

AYRINTILAR İÇİN https://www.antbilgi.com/neptun-gezegeninin-ozellikleri/

KAYNAK: GEZEGENLER KİTABI(TÜBİTAK YAYINLARI), ANA BİRTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ- FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir