Gine Cumhuriyeti Ekonomik ve Tarihi Özellikleri

Gine ya da resmi adı ile Gine Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Senegal, Mali, Fildişi Sahili, Liberya, Sierra Leone ve Gine-Bissau oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Conakry, para birimi ise Gine Frangı’dır.

2 Ekim 1958 tarihinde kurulan Gine Cumhuriyeti’nin yönetim biçimi Askeri Cunta’dır. Ülke de Resmi dili ise Fransızca’dır.

Gine, 1895 yılında Fransa’nın Batı Afrika kolonisinin bir parçası haline gelmiştir. 1958 yılında Fransa’dan bağımsızlık kazanılmış ve Ahmet Sekou Toure devlet başkanı olmuştur.

Fildişi Sahili 610 km, Gine Bissaru 386 km, Liberya 563 km, Mali 858 km, Senegal 330 km, Sierra Leone‘ye 652 km boyunca sınırı bulunmaktadır.

Ülke yapı, morfoloji, İklim ve bitki örtüsü bakımından Aşağı Gine (kıyı bölgesi), Futa Calon, Yukarı Gine (Sigiri havzası) ve Ormanlık Gine olmak üzere birbirinden farklı dört coğrafî bölgeye ayrılır. 

İklimi genellikle sıcak ve nemlidir. Haziran- Kasım yağmur mevsimi, Aralık-Mayıs arası kuru mevsimdir. Kıyıda düz ovalar, iç kısımlarda tepelikli dağlık arazi yer alır.

En alçak noktası Atlas Okyanusu iken En yüksek noktası Nimba Tepesi 1752 m.’dir. Boksit, Demir yatakları, elmas, altın, uranyum, hidro güç, balık doğal kaynaklarındandır.

Ülke mutfağındaki yemeklerde en çok kullanılan ana besin sığır etidir. En popüler yemeklerinden biri Gine pilavıdır. Deniz ürünleri de çok tüketilen yiyecekler arasındadır.

alıntıdır

Avrupalılar buraya ilk olarak 16. yy.’da köle ticareti için geldiler. Gine Cumhuriyeti 1958’de Fransa’dan bağımsızlığını kazandı. Ülkede bir Daimi Birleşmiş Milletler Komisyonu mevcuttur. 2008 yılında yönetimi Askeri Cunta devralmıştır. Daha sonra Alpha Condé ise Aralık 2010’dan tarihinden itibaren Gine devlet başkanı olarak görev yapmaktadır.

Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2016 yılında Gine’Ye İBB olarak 50 belediye otobüsü hediye etmiştir.

KAYNAK: COĞRAFYAMIZ KİTABI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir