GİNE CUMHURİYETİ

BAŞKENT: CONAKRY

PARA BİRİMİ: GİNE FRANGI

DİL: FRANSIZCA

2 Ekim 1958 tarihinde kurulan Gine Cumhuriyeti’nin yönetim biçimi Askeri Cunta’dır. Batı Afrika’da, Kuzey Atlas Okyanusunun kıyısında, Gine Bissau ile Sierra Leone arasında yer alır.

Fildişi Sahili 610 km, Gine Bissaru 386 km, Liberya 563 km, Mali 858 km, Senegal 330 km, Sierra Leone’ye 652 km boyunca sınırı bulunmaktadır.

İklimi genellikle sıcak ve nemlidir. Haziran- Kasım yağmur mevsimi, Aralık-Mayıs arası kuru mevsimdir. Kıyıda düz ovalar, iç kısımlarda tepelikli dağlık arazi yer alır.

En alçak noktası Atlas Okyanusu iken En yüksek noktası Nimba Tepesi 1752 m.’dir. Boksit, Demir yatakları, elmas, altın, uranyum, hidro güç, balık doğal kaynaklarındandır.

Ülke mutfağındaki yemeklerde en çok kullanılan ana besin sığır etidir. En popüler yemeklerinden biri Gine pilavıdır. Deniz ürünleri de çok tüketilen yiyecekler arasındadır.

alıntıdır

Avrupalılar buraya ilk olarak16. yy.’da köle ticareti için geldiler. Gine 1958’de Fransa’dan bağımsızlığını kazandı. Ülkede bir Daimi Birleşmiş Mİlletler Komisyonu mevcuttur. 2008 yılında yönetimi Askeri Cunta devralmıştır. Daha sonra Alpha Condé ise Aralık 2010’dan tarihinden itibaren Gine devlet başkanı olarak görev yapmaktadır.

Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2016 yılında Gine’Ye İBB olarak 50 belediye otobüsü hediye etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir