GÖSTERİŞLİ TAVUS KUŞU

Tavus kuşları gösterişli tüyleri ve delici çağrıları ile bilinen kuşlardır. Sülüngiller familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Tavus kuşları, kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavus kuşu parlak yeşil boyunlu, gövdesi ise kahverengi ya da gri tonlu kahverengi renklidir.

Tavus kuşunun, Hint tavus kuşu, mavi tavus kuşu, yeşil tavus kuşu, Java tavus kuşu, Afrika tavus kuşu, Kongo tavus kuşu, mbulu gibi isimleri vardır. 15-20 yıl yaşayabilirler.

Hem erkek hem de dişiler yanardöner tüylere sahiptir. Aslında, tüyler kahverengidir, ancak kristal yapılar , ışığın yayılması ve yansıması ile canlı mavi, yeşil ve altın renkleri üretir . Mavi tavus kuşunun gövdesi mavi, yeşil tavus kuşunun gövdesi yeşil görünür. Afrika tavus kuşu koyu mavi-yeşil ve kahverengidir. 

Hem erkekler hem de dişileri büyük kuşlardır. Ancak erkekler, tüy trenlerinden ötürü kadınların uzunluğunun yaklaşık iki katıdır. Ortalama olarak uzunlukları yetişkinlerde gagadan kuyruk ucuna 1 ile 3 metre arasındadır.

Aslen, Hint tavus kuşu Hint alt kıtasından geldi. Şimdi Güney Asya’da yaygın olarak görülmektedir. Yeşil tavus, Çin, Tayland, Myanmar, Malezya ve Java dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’da yaşıyor. Afrika tavus kuşu, Kongo Havzasına özgüdür .

ÜREME ŞEKLİ VE BESLENMELERİ

Diğer sülünler gibi, tavus kuşu temelde gagalarına uyan her şeyi yiyor. Meyveleri, böcekleri, ekinleri, bahçe bitkilerini, tohumları, böcekleri, küçük memelileri ve küçük sürüngenleri yerler. Geceleri de ağaç dallarına tünerler.

Üreme mevsimi değişkendir ve büyük ölçüde yağmura bağlıdır.  Erkekler bir eşlerini etkilemek için tüylerini severler. Çiftleşmeden önce erkek tavus dişiye kur yapar; ama aynı gösteriyi başka bir erkeğin karşısında da yaptığı olur. Mavi tavus kuşu iki ila üç tane eşe sahiptir, yeşil ve Afrika tavuğu tek eşli olma eğilimindedir.

KÜLTÜREL OLARAK TAVUS KUŞU

Tavuskuşu, Antik Tavus daha çok tüylerinin güzelliğinden dolayı aranır ama eti de yenilebiliyor. Roma imparatorluğu döneminde tavus eti Romalı zenginlerin sofrasını süslerdi.

Yunanistan’da tanrıça Hera’nın simgesidir. Tanrıçaya hizmet eden çok gözlü dev Argos, Hermes tarafından öldürülünce, tanrıça devin gözlerini tavus kuşunun kuyruğuna serper.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir