GREYFURT NEDİR?FAYDALARI NELERDİR?

Ekşi ve hafif acı tadı olan Greyfurtun faydaları oldukça fazla olan narenciye ürünlerindedir. Greyfurt, ilk olarak tatlı portakal ile çapraz bir melez meyve olarak Batı Hint Adaları olan Barbados’da yetiştirildi. Daha sonra ve özellikle son yıllarda bütün dünyaya yayıldı. Ülkemizde de özellikle 10 yıldır yaygın olarak üretilmekte ve tüketilmektedir.

Hafif sarı kalın bir kabuğa sahiptir. İç kısmı portakala benzer. Meyve çok sulu ve kırmızı, beyaz renklerde yetişir. Bazıları çekirdeksiz yetişir, bazılarında ise tohumlar bulunur.

GREYFURTUN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Yapısında bol miktarda C vitamini bulunmasının yanında A,B,P vitaminlerini bulundurur.

Potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve kalsiyum bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. 

Greyfurt, vücutta felç durumu varsa süratle açılmasına katkıda bulunur.

Greyfurt; yüksek lif, potasyum, likopen ve kolin içeriği ile kalp sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Artan potasyum alımı,kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren Greyfurt, kanserin ilerlemesini de durdurur.

Soğuk algınlığına iyi gelir.

Greyfurtun yüzde 92’si sudur.Vücutta hidrasyonun sağlanmasına, su ve posa içeriği ile kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı bir sindirim oluşmasını destekler.

Karaciğeri çalıştırır, tansiyonu, kolesterolü ve şekeri düşürdüğü araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Hazmı kolaylaştırır ve iştah açar. Ancak sabah-akşam aç karna katı olarak tüketilirse karın yağlarının erimesine faydası olur.

Özellikle sabahları taze sıkılmış ve herhangi bir katkı maddesi eklenmeden içilen greyfurt suyu, bol idrar söktürür, zihne ve bedene zindelik verir. Greyfurt suyunu aç karna içmeyiniz.

UYARI:

Düzenli bir ilaç kullanıyorsanız greyfurt veya greyfurt suyu tüketmeden önce mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir. İlacınızın vücutta kullanımını artırarak yüksek doza maruz kalmanıza neden olabilir. Hipertansiyon, alerji ilaçları, ağrı kesiciler, astım ilaçları gibi ilaçlar ile birlikte greyfurt tüketmeyin!

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir