Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında Önemli Bilgiler

Güney Afrika Cumhuriyeti ya da daha yaygın kullanımı ile Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Başkenti Cape Town, para birimi ise Rand’tır.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin yönetim biçimi Cumhuriyet, Resmi dili ise İngilizcedir. Güney Afrika’nın yer altı kaynakları dikkatlerini çekmiş olmalı ki 1806 yılında İngiltere tarafından ele geçirilen Cape Kolonisi zamanla Zulu ve Xhosa topraklarına doğru genişleyerek bu kabileleri işgal etmiştir. İngilizler ile yerel kabileler arasında yaşanan savaşlar sonucunda bölge tamamen İngiliz kontrolüne girmiştir. 

Nüfusun etnik dağılımı %79 Afrikalı, %9,6 Avrupalı, %8,9 Coloured (Melez), %2,5 Asyalı’dan oluşmaktadır.

Ülkenin sınır komşularını Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Svaziland ve Namibya oluştururken ülkenin güney doğusunda Hint Okyanusu, güney ve güney batısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır.

31 Mayıs 1961 tarihinde kurulmuştur. Afrikaanca, Ndebele, Sotho, Swati, Tsonga, Tswana, Venda, Xhos, Zuluca gibi dilleri vardır.

Güney Afrika’nın 3 farklı başkenti vardır. Yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town ve yargı başkenti ise Bloemfontein’dir.

Bolivya ve Hindistan’dan sonra Dünya’da en çok resmi dili olan ülkedir. Afrikaanca, Güney Ndebele dili, Güney Sotho dili, İngilizce, Kuzey Sotho dili, Swati dili, Tsonga dili, Tswana dili, Venda dili, Xhosa dili, Zuluca olmak üzere toplam 11 resmi dili bulunmaktadır.

Ayrıca 11 resmi dili bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 5 ayrı dilde sözleri bulunan bir de ulusal marşı vardır. Nüfusun yaklaşık %79.7’si Hristiyan’dır.

Cape Town Güney Afrika’daki en eski şehirdir. Halk dilinde “Anne Şehir” olarak anılmaktadır. Güney Afrika’nın Batı Kap eyaletinin en büyük kentidir. 

EKONOMİK YAPISI

Güney Afrika Cumhuriyeti ‘nin Milli geliri yaklaşık 312 milyar dolar olan ülkenin başlıca doğal kaynakları Altın, elmas, krom, antimon, kömür, demir, manganez, nikel, fosfat, kalay, uranyum, değerli taşlar, platin, bakır, vanadyum, tuz ve doğalgazdır.

Tarım ve hayvancılık ürünleri ise mısır, buğday, üzüm, şekerkamışı, meyve, sebze, et, kümes hayvanı, koyun eti, yün, süt ürünleridir.

Genel olarak, tropikal-suptropikal karakterli ve ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Doğu bölümleri genel olarak dağlıktır ve Basutoland civarında dağlar 3280 m. ye kadar yükselmektedir. Namibya ile Güney Afrika sınırını çizerek denile dökülen Oranj Nehri tamamen ülke sınırları içinde kalmaktadır.

İkinci büyük akarsuyu kuzeyde Rodezya ve Bechuanaland ile sınır çizen Limpopo Nehridir. Güney kıyılarında tipik bitki örtüsü Akdeniz bitkileri, kuzeybatı şeridi de çöl ve çöl bitkileri, kuzeydoğu şeridinde yağmur mevsimin de yeşil muson ormanlar, iç bölgelerde doğuda bozkırlar, batıda da yarı çorak bulunur.

KAYNAK: COĞRAFYAMIZ KİTABI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir