H Sınıfı Müteahhitlik Belgesi Kentsel Dönüşüm Yapabiliyor Mu?

H Sınıfı Müteahhitlik Belgesi Kentsel Dönüşüm Yapabiliyor Mu? İnşaat sektöründe küçük çaplı müteahhitlik yapan firmaların en çok araştırdığı ve merak ettiği konulardan biriside budur. Yönetmeliğe göre Müteahhitler A-H arasında sınıflandırılıyor ve her sınıf belli bir yapı alanı kadar inşaat yapabiliyor.

H Sınıfı Müteahhitlik Belgesi Kentsel Dönüşüm
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği – Döşeme çeşitleri

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren bu sınıflandırma yönetmeliği nedeniyle müteahhitler oldukça sıkıntılı bir sürece girmişti. Kentsel dönüşüm işin içine girince örneğin; normalde G sınıfı ile yapılabilecek bir yapı için F sınıfı yetki belgesi isteniyordu.

Resmi Gazete’de Yayınlanan Değişiklik Yapılmasına Dair Yönemelik

26 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan yeni düzenlemeye göre ; Madde 13-7- (Değişik:RG-19/10/2019-30923) Uygulama alanında yürütülecek projelerin yapım işinde, 2/3/2019 tarihli ve 30702 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde sayılan yetki belgesi gruplarına göre bir üst belge grubunda olan müteahhitler görev alabilir. Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesi uyarınca geçici grup yetki belgesi numarası verilenler Kanun kapsamında da kendilerine ait yapıları yapabilirler. maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Böylelikle H Sınıfı Yetki Belgesine Sahip firmalarda H sınıfının normal şartlarda yapabileceği sınırlar içerisinde kentsel dönüşüm işi yapabilecek.

H Sınıfı Müteahhitlik Belgesi Kentsel Dönüşüm Yapabiliyor Mu? makalesi hakkında görüş ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz.

FOTOĞRAF: PİXABAY KAYNAK: RESMİ GAZETE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir