ANTALYA-HADRİAN KAPISI

Antalya’da eski tarihi yapılar arasında en etkili yapılardan biri de Hadrian kapısıdır. Halk arasında Üç Kapılar olarak bilinmektedir.

Bu kapı vakti zamanında Perge, Aspendos, Side, Korekasyon, Hatay, Suriye ve oradan doğuya kadar uzanan şehirlerin yolu üzerinde olması nedeniyle stratejik bir öneme sahiptir.

Biri Julia Sancta olarak adlandırılan iki kule arasına sıkışmış olan yapı surlarla çevrili kentin bir zamanlar ana girişi olarak kullanılıyordu.

Kapı bir Zafer takı şeklinde yapılmıştır. MS 130 yılında İmparator Hadrianus’un Antalya’ yı ziyareti sırasında onun şerefine yaptırılmıştır.

Anıtın bugüne kadar gelebilmiş olmasında bir dönem toprak ile örtülü olması etkili olmuştur. Kapı 4.15 m en ve 6.18 m yüksekliğe sahiptir. Eşit büyüklükte üç açıklığı bulunur ve bu açıklıklar 3.32 cm derinliğinde olup beşik tonozla örtülüdür.

Kapının iç ve dıştaki iki cephesi de birbirine benzer. Hem dışta hem içte dört ayağın önünde birer sütun bulunur. Yapı malzemesi beyaz mermer sadece sütunlar granittir.

Tonozların içindeki kasetler sanatsal bir biçimde işlenmiştir. Her kaset içindeki rozetler ve çiçekler birbirinden farklıdır. Her biri Antalya’da yetişen çiçekleri simgeler.

EVLİYA ÇELEBİ 1671 yılında Antalya’ya gelmiş ve kapıyı görememiştir. Kapılarla ilgili şunları yazmıştır; ” Dört kapısı vardır. Birisi dışarı varoş kapısından başka karaya çıkan kapı yoktur. Diğer üç kapı Liman tarafına işler.”

HADRİAN KAPISI NEREDE?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir