HAMAMIN VÜCUDA FAYDALARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tarihten günümüze kadar var olan hamam bugün geleneksel ve modern olarak yine kültürümüzde yer almaya devam ediyor. Hamamın eğlenme amaçlı kullanılabilirliğini bir kenara bırakırsak sağlığa da sayısız faydaları olduğunu söyleyebiliriz.

Geniş hacimli, havası hoş ve suyu tatlı olan hamamlar sağlıklı hamamdır. Hamamın sıcaklığı, kişinin mizacına uygun olmalıdır. Hamam sıcaklığı kişinin yapısına uygun olmalıdır, çok sıcak olursa vücudun rutubetini azaltır, kişiyi gevşetir.

Hamam ısısı, vücudun terlemesini ve bedenin hoş bir ısı kazanmasını sağlar. Hamam, insanı havasıyla ısıtır, suyuyla nemlendirir.

Hamamda yiyip içmek ve uzun süre oturmak oldukça zararlıdır. Aç karna hamama girmekte zararlıdır. Hamamda fazla vakit geçirirseniz baş dönmesi, bunaltma ve enerjiyi azaltmaya neden olabilir.

Yüksek tansiyonu olan kişiler için ayakları sıcak suya sokma şifa verir. Ancak yemek sonrası hamama gitmek şişmanlığı ve yağlanmaya sebep olur. Yemekten önce giderseniz kabızlıktan kurtulmanıza ve soğukkanlı olmanızı sağlar.

Hamamda ki sıcaklığın etkisiyle vücutta serotonin ve endorfin adı verilen mutluluk hormonları salgılanır. Bu durum sayesinde beden dinlenir ve zihin açılır. Hamam stresin giderilmesinde oldukça etkilidir. Sinirli ve gergin zamanlarda hamama giderek bedeninizi rahatlatabilirsiniz.

Kan dolaşımını ve bedenin metabolik aktivitesini arttırır. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Eklem sağlığı için son derece faydalıdır.

Hamamda terleyerek kirlerden arınabilirsiniz. Ayrıca ter ile birlikte vücudunuzdan zararlı organizmaları atabilir ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Hamamda kekik ve zencefil yağı karışımını vücudunuza masaj yaparak uygularsanız fazla kilolardan, yağlardan ve selülitlerden terleyerek kurtulabilirsiniz.

KAYNAK: ŞİFALI BİTKİLER(PROF. DR. AHMET MARANKİ-ELMAS MARANKİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir