Havacılık Tarihinin Faciası Tenerife Kazası Hikayesi

Havacılık tarihinin en büyük faciası olan Tenerife kazası, 27 Mart 1977 tarihinde İspanya’nın Tenerife Adasında bulunan Los Rodeos Havalimanı’nda iki Boeing-747 uçağının yerde çarpışmasıyla gerçekleşti.

FOTOĞRAF ALINTIDIR

Havacılık tarihinde meşhur bir söz vardır.  “Havacılık tarihi/kuralları kanla yazılmıştır.” Bu söz geçmişten günümüze yaşanan kazaları özetler niteliktedir. Çünkü havacılık tarihi başladığın bugüne dek pek çok kaza ve acı olaylar yaşanmıştır.

Herşey Terör Eylemleri ile Başladı

Kazanın hikayesine gelirsek her şey terörist bir eylem sonucu başladı. Gran Canaria Uluslararası Hava limanında terörist bir grup terminaldeki bir saksıya bomba yerleştirmiş ve bomba infilak etmiştir. Bomba patlaması sonucu 1 kişi yaralandı. 2. bomba ihbarı alan yetkililer Hava limanını hava trafiğine kapatıp, uçakları komşu ada Tenerife’de bulunan Los Rodeos Hava limanı’na yönlendirmiştir.

Pazar günü olması ile Los Rodeos hava limanı’da oldukça yoğundu. Birde böyle bir durum yaşanınca hava limanı oldukça karışmıştı. Üstüne birde hava şartları da kötüye gidiyor, görüş mesafesi çok azalıyordu. Hatta yoğunluk çok fazla artınca uçaklar park edicek alan bile bulamıyordu.

KLM’nin dev Boeing 747’leri de alana inmiş ve park halinde bekliyordu. KLM’nin pilotu vakit kazanmak için yakıt almayı düşündü. Bu sırada Gran Canaria Hava Limanı tekrar trafiğe açılmıştı. KLM’nin pilotu Van Zanten, bir an önce oraya gitmek için aceleci davranıyordu. Çünkü KLM’nin kurallarına göre uçuş limitini aşan pilotlara yaptırımlar uygulanıyordu.

KLM Pilotu Kalkış için Sabırsızlanıyordu

Yakıt ikmali sonrası Pan American World Airways ve KLM veya Hollanda kraliyet havayolları uçakları arka arkaya pistte ilerleyerek devam ettiler. KLM Pist sonuna geldikten sonra 180 derece dönerek yani geldiği yöne doğru dönerek uçuş pozisyonuna geçecekti. Pan American World Airways uçağı ise taksi yoluna dönerek pisti terkedecekti. KLM pist sonuna gelmiş dönüşünü yapmış ve uçuş için hazırlanıyordu. 2 uçağında Kule ile irtibatı hava şartları nedeniyle çok kötüydü. Ancak KLM pilotu kalkış için kendinden çok emin oldukça kararlıydı. Karakutu kayıtlarına göre kule ile görüşülmüş kule beklemesini söylemiş ancak kötü koşullar nedeniyle pek anlaşılamamıştı.

Pistte Görüş Mesafesi Oldukça Kötüydü

Bu arada KLM pilotu dönüşünü yaptığı için Kuleden izin almadan motorlara gücü vermiş ve hızlanmaya başlamıştı. 2. pilot kalkış iznini henüz almadıkları için Van Zanten’i vazgeçirmeye çalıştı. Pistte görüşte 300 metreye düşmüştü. Aslında kalkış için min. 700 metre görüş mesafesi olması gerekiyordu. Trafik kontrol ekipleride pisti yeterince göremedikleri için KLM pilotunu pistte başka uçak olabileceği konusunda uyarmıştı. Ancak bu uyarıda tam net anlaşılamadı.

Tenerife Kazası Kaçınılmaz Hale Geliyor

KLM pilotu artık kararını vermiş ve motorlara gücü vererek hızlanmaya başlamıştı. Bu arada karşıdan da Pan Am uçağı geliyor ve C4 pistine giriş yapmak için manevra yapıyordu. Görüş mesafesinin kısıtlı olması nedeniyle uçaklar birbirini farkettiği anda soğuk rüzgarlar çoktan esmeye başlamıştı. Pan Am uçağı pilotu motora tam güç vererek pistten kaçmaya çalıştı. KLM pilotuda havalanmaya çalışarak Pan Am’in üzerinden uçayı planladı. Ancak deposunu yakıt ile doldurduğundan dolayı ağırlık nedeniyle uçak tamamen yükselemedi ve büyük bir hızla Pan Am şirketine ait uçağın sağ tarafının üst bölümüne çarptı.

Malesef Pan Am uçağı kaçmayı başaramamıştı. KLM uçağının sağ uçtaki motoru, Pan Am kokpitinin hemen arka tarafını parçaladı. Bu çarpışmadan sonra KLM bir süre daha yükseldi. 150 metre yükseklikten sonra yere çakıldı ve 300 metre sürüklendi. 248 kişiyi taşıyan uçaktan kurtulan olmadı. Aslında uçak yolcu kayıtlarına göre 235 yolcu 14 mürettebat taşıyacaktı. Kurtulan 1 kişi olan Robina van Lanschot, uçak planlanmayan bir şekilde Santa Cruz de Tenerife’ye indikten sonra bu adada yaşayan erkek arkadaşının yanına gitmek için hemen orada uçaktan ayrıldı ve tekrar binmedi. Tekrar uçağa binmeyerek bu tarihi kazadan kurtulmuş oldu.

Pan American World Airways uçağında 396 kişi bulunuyordu. Bu uçakta da 335 kişi hayatını kaybetmiş, 61 kişi ise kurtulmuştu. Kurtulanlar arasında pilot ve uçuş mühendisleri vardı. Bu özelliğiyle de uçak kazalarında yaşanan kayıpların içerisinde pilotların olmadığı nadir kazalardan biri olmuştur.

Dünya tarihinin en büyük, en kanlı ve en talihsiz havacılık kazası sonucunda toplamda 583 kişi hayatını kaybetti. KLM toplamda 110 milyon dolarlık tazminat ödemesiyle rekor bir ödeme yapmış oldu. Ayrıca ne acıdır ki Havacılık sektörünün en büyük faciası olan Tenerife Kazası yerde gerçekleşmişti.

KAYNAK: VİKİPEDİ, BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir