İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIYOR ?

İmar barışı başvuruları bilindiği üzere 15 Haziran 2019’a kadar  uzatıldı ve yapı kayıt belgesi ödemeleri için son tarih 30 Haziran 2019’dur.

İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. İmar affı için Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da müracaat edilebiliyor. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

e-devlet’e Tc kimlik no ve şifreniz ile girdikten sonra arama bölümüne imar barışı yazdığınız zaman imar barışı kayıt başvurusu ve sorgulaması bölümüne tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. Daha sonra Yeni başvuru kısmına tıklayıp Siz istenen bilgileri ve yapıya ait en az 1 adet fotoğraf ile başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

Başvuruda önemli noktalar Bağımsız bölümün yada kullanılan eklentinin niteliği yani ticari mi yoksa mesken mi olduğunun belirtilmesi ve alan beyanının doğru yapılması gereklidir.

Ödenecek tutarın belirlenmesi konusunda Arsa rayiç bedeli ve imar barışına esas alanın kaç metrekare olduğu önemlidir. Arsa rayiç bedelini bağlı olduğu belediyelerden öğrenebilirsiniz.

Ödemeniz gereken tutar Cep telefonunuza mesaj olarak gelecektir. Daha sonra bu tutarı Ziraat Bankası gibi anlaşmalı bankalara yatırdıktan sonra otomatik olarak yapı kayıt belgeniz e-devlet’te yayınlanmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir