İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar?

Dünyada bulunan ülkelerin %35’inde trafik soldan akar. Örneğin, İngiltere, Japonya, Avustralya, Hindistan, Pakistan, Tayland, Bangladeş, Brunei, Yeni Zellanda, Güney Kıbrıs, Bahamalar, Dominik, Jameyika, Papua Yeni Gine gibi ülkelerde  trafik soldan akıyor. Peki İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar?

Eski zamanlarda insanlar genellikle yolun solunu tercih ederlerdi. Bunun nedeni karşıdan gelenin dost mu, yoksa düşman mı olduğunu kestirmek mümkün değildi. İnsanlar genellikler sağ ellerini kullandıkları için, yolun solundan, duvar dibinden yaya veya atla giderek sol taraflarını emniyete alır, sağ ellerini silahlarını hemen çekebilecek şekilde hazırda tutarlardı.

Yolun solundan seyahat, ilk defa 1300 yıllarında, papanın Roma’ya gelecek hacıların yolda karmaşaya sebep vermemeleri için, yolun solundan gitmelerini söylemesiyle resmileşti ve yüzyıllar boyu bu alışkanlık böyle devam etti.

Fransız İhtilali sırasında, ihtilalin liderlerinden Maximilien Robespierre, Katolik kiliseye meydan okuyanlara bir jest olsun diye, Paris’lilerden yolun sağını kullanmalarını istedi. Bir süre sonra aslında kendisi de bir solak olan Napolyon, ordularındaki ikmal arabalarının yolların sağından gitmeleri emrini verdi. İşgal ettiği her ülkede de bu uygulamayı hayata geçirdi. İngiltere hiçbir zaman Napolyon kontrolüne geçmediği için İngilizler sol tarafı kullanma alışkanlıklarından vazgeçmediler.

İngilizler sömürgeleştirdikleri bölgelerde de bu alışkanlığı devam ettirdiler. Örneğin; Avustralya, Hindistan gibi tüm sömürgelerinde trafik soldan akar.

Anlayacağınız trafik akış yönü olarak da Dünya ikiye bölünmüş durumda. Ülkeler egemen oldukları toplumlara kendi kültürlerini empoze ettikleri için bu durum trafiğin akış içinde geçerli olmuştur

Trafiğin soldan aktığı ülkeler artık isteseler de sağa kolay kolay alamazlar. Ancak İsveç bunu başardı. 1963 yılında halk istemediği halde Parlamento da alınan karar ile 1967 yılında trafik akışı soldan sağa alındı. Bu durumu tersine çevirmek için trafik levhalarından, araba mekaniğine kadar birçok değişiklik istiyor. Günümüzde bu maliyetin altından kalkmakta hiç kolay değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir