İZMİR – İsa Bey Cami

İsa Bey Cami, 1375 yılında Aydınoğlu İsabey tarafından Şamlı Mimar Ali bin Müşeymeş’e inşa ettirilmiştir. Aydınoğlu İsa Bey’in düzenlediği vakfiyesi günümüzde mevcut olmadığı için caminin tarihçesine dair eski seyahatnamelerden bilgi edinilmektedir. Evliya Çelebi, ziyaret ettiği yapıyı anlatarak cami içindeki süslemelerden bahsederek seyahatnamesine kaydetmiştir.

ANADOLU CAMİ MİMARİSİNİN İLK ÖRNEKLERİNDEN

51 m. x 57 m. ölçülerindeki bu camide Efes’le Artemis Tapınağı’ndan getirilen mimari parçalar, özellikle sütunlar kullanılmıştır. Caminin yamaca inşa edilmesi nedeniyle Kuzey ve Doğu kısmında daha az pencere açılmasına neden olmuş ve doğal olarak bu cephelerde ince işçilik pek uygulanamamış.

Yapının doğu, güney ve kuzey cephelerinde süsleme özelliğine rastlanmamaktadır. Batı cephesi diğer cephelere göre daha incelikli çalışılmış ve bu cephede dönemin mimari tarzı yansıtılmış.

Batı cephesinde cami ile avlu duvarlarının birleşme noktasında abidevi karakteriyle dikkat çeken bir taç kapı yer alır. Kapının iki yanındaki zemin kısmı bir dizi halinde sıralanan nişlere ayrılmıştır.

Selçuk’a hakim bir tepenin yamacında yapılan cami, enine iki sahınlı ibadet mekanı ve kuzeyinde bulunan avludan oluşmaktadır.

Kubbenin pandantifleri çini levhalarla, pencere pervazları stelaktit, örgü motifleri ve renkli taşlarla süslenmiştir. Yapının Mihrap ve minberi mermerden yapılmıştır.

1895’te Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün Efes’te yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde G. Niemann başkanlığındaki ekip tarafından incelemeye tâbi tutulan cami, aynı zamanda özellikle avlu içinde yürütülen düzenleme ve temizlik çalışmalarıyla küçük müdahaleler yapılmıştır.

İsa Bey cami, bölgenin Osmanlı Hakimiyetine girmesinden sonra önemini kaybetmiş ve zamanla harabeye dönmüştür. 19. yüzyıl sonunda bir süre kervansaray olarak kullanılmıştır. 1934 ve 1988 de restorasyon geçiren cami son olarak 2005’te restore edildi.

KAYNAK: 100 MİMARİ ŞAHESER-MELTEM CANSEVER, SEYAHATNAME- EVLİYA ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir