İSKİTLER – İskitler Tarihi ve Özellikleri

İskitler, MÖ 8. yüzyıl ile MÖ 3. yüzyıl arasında Avrupa’nın doğusu ile Orta Asya’da, Tanrı Dağları ve Fergana Vadisi’ni de içine alan bölgelerde yaşamışlardır. İskitler, muhtemelen çoğunlukla Doğu İran dilleri grubuna ait bir dil konuşmuş göçebe halktır.

Sakalar namıyla da bilinen İskitler, Türk Tarihi açısından çok mühim bir toplumdur. Günümüzde halen Türk olup olmadıkları, bilim dünyasında bir tartışma konusu olsa da, Eski Türk Tarihini iyi anlayabilmek açısından İskitlerin tanınması çok önemlidir.

İSKİTLER TARİHİ

İskitler savaşçı bir topluluktur. Ayrıca ilk atlı-göçebe Türk topluluğu olarak bilinmektedir.

En önemli hükümdarları Alper Tunga’dır. Firdevsi ünlü eseri ”Şehname” de Alper Tunga için ”Afrasiyap” ismiyle bahsetmiştir.

Saka Hükümdarı Tomris Hatun bir kadın hükümdar olarak Türk ve Dünya tarihi için çok önemlidir. Tomris Hatun Dünya’nın ilk kadın hükümdarı olarak bilinmektedir.

İskitlerin özellikle altın ve gümüş işçiliğinde usta olmaları, onlara “Bozkırın Kuyumcuları” unvanını kazandırmıştır.

Pantolon, kemer ve kemer tokasını tüm dünyaya tanıtmışlardır.

Ordularında “amazon” adı verilen kadın askerler bulundurmuşlardır.

Ön Asya’da atı evcilleştiren ilk topluluktur.

İskitlerin en önemli savaşları Perslerle olmuştur.

İskitler, Ön Türk Tarihinin önemli bir taşıyıcısı olmuşlar ve tarihe bir Türk Kavmi olarak kaydedilmişlerdir. İskitlerin Alper Tunga ve Şu destanları ünlüdür.

İskitleri Türk Tarihine mal eden en mühim bulgular Antropolojik araştırmalar ışığında ortaya çıkmıştır. Genetik bilimin ışığında elde edilen bulgular, İskit genlerinin günümüzde Türk Coğrafyası içerisinde var olduğunu, hatta bu varlığın melezleşme olmaksızın küsuratlı bir kalıntı değil müstakil olarak süre geldiğini ortaya koymaktadır. 

M.Ö. 200’lerde İskit topraklarına başlayan Sarmat akınları sebebiyle yıpranarak dağılmaya başladılar. Buna rağmen birkaç asır daha dayandılar ancak M.S 250’lerde bir Germen kavmi olan Gotlar tarafından yıkıldılar.

İSKİTLER – İskitler Tarihi ve Özellikleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir