İSPANYOL MUTFAĞI

SIRADIŞI BİR MUTFAK

İspanyollar da tıpkı bizim gibi bıkmadan yılmadan yemek yemeye, restoranları doldurup kahkahalar eşliğinde saatlerce sofra başında oturmaya bayılıyorlar.

Çok fazla mutfağı ile ön plana çıkan bir ülke olmayabilir İspanya ancak bir İtalya da değil tabi ama İspanya’nın da kendine özgü, hatta zaman zaman özlenebilecek bir takım tatları da vardır. Gelin bu özel tatlar nelermiş bir bakalım.

GAZPACHO

Image by Ирина Кудрявцева from Pixabay

Gazpacho’nun içine zeytinyağı, sirke, biber gibi çeşitli malzemeler eklense de, olmazsa olmaz malzemesi domatestir. Bir nevi “soğuk domates çorbası” olarak da düşünülebilir.

İlk içtiğinizde size çok tanıdık gelebilecek içindeki sirkenin de etkisi ile “tabağın dibinde kalmış salata suyu” tadını verebilir. Gazpacho, İspanya’daki restoranlarda tabakta ya da bardakta olmak üzere iki şekilde servis ediliyor.

PAELLA

Image by EstudioWebDoce from Pixabay

Özellikle Valencia ile özdeşleşmiş olan Paella, İspanya’nın dünya çapında bilinen yemeklerden biri, çoğunlukla deniz ürünlü olanı tercih edilse de, Valencia çıkışlı orijinal Paella’nın içinde tavşan, tavuk, salyangoz bulunuyor. Dolayısıyla çoğu insan gibi salyangoz yemek konusunda bir ön yargıya sahipseniz hatta mide bulandırıcı geliyorsa, sipariş vermeden önce dikkatli olmalısınız.

TAPAS

Image by hua lam from Pixabay

Son dönemlerde Türkiye’de de ilgi görmeye ve çeşitli restoranlar tarafından servis edilmeye başlamıştır. Tapas aslında bize pek de yabancı sayılmaz. Bizim mutfağımızda meze olarak tabir ettiğimiz yemeklerin İspanyol versiyonu kabul edilebilecek bu atıştırmalıklar, İspanyol mutfağının en popüler yiyeceklerinden kabul edilebilir.

TORTİLLA

Image by Luis MGB from Pixabay

Türkçe karşılığı “İspanyol Omleti” olarak geçmektedir. Tahmin ettiğimizin aksine çoğunlukla kahvaltı olarak değil, ana yemek olarak servis ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir