Efes Antik Kenti Yapısal ve Tarihi Özellikleri

Antik Dünya’nın en önemli merkezlerden biri olan Efes Antik Kenti, M.Ö 4 bin yıllarına kadar uzanan tarihi ile uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli bir yeri olmuştur. Efes Antik kentinin kalıntıları yaklaşık 8 km ²’lik geniş bir alana yayılıyor.

Efes Antik Kenti

EFES ANTİK KENTİNİN ÖNEMİ

Efes konumu itibariyle döneminin en önemli politik ve ticaret merkezi olarak Roma döneminde Asia eyaletinin başkenti olmuştur. Efes’te bulunan Artemis Tapınağı’da Dünyanın yedi Harikasından biri olarak kabul ediliyor.

Hristiyanlığın Hac merkezi olarak kabul görülmesi ve asırlardır bir dini merkez olma özelliğiyle; Efes antik kenti zamanda yolculuk yaptığınızı hissedeceğiniz harika bir kültür varlığıdır.

EFES’DE BULUNAN ÖNEMLİ YAPILAR

ODEON

Efes Antik Kenti

Kent meclisi toplantıları, tiyatro ve yarışmaları Odeon adı verilen binalarda yapılırdı. Efes Antik Kentindeki Odeon tiyatro biçimli yaklaşık 1400 kişilik bir alandır. Sahne kısmında yağmur sularını akıtacak oluklar bulunmadığından üstü kapalı olarak tasarlandığı anlaşılıyor. Odeon, günümüzde klasik müzik konserlerine ve jaz festivallerine ev sahipliği yapıyor.

KURETLER CADDESİ

Efes Antik Kenti

Kuretler Caddesi, Herakles Kapısı’ndan Celsus Kütüphanesi’ne kadar uzanan şehrin en işlevsel caddesidir. Mermer plaklarla kaplı zemininin altında bulunan geniş kanalizasyon sistemi de kentin o dönemde ulaştığı uygarlık seviyesini gösteriyor.

CELSUS KÜTÜPHANESİ

Efes Antik Kenti

Celsus Kütüphanesi, şüphesiz Efes Antik kenti içerisinde en meşhur ve etkileyici yapıdır. Günümüzde bütün fotoğraflara arka fon olan etkileyici ve şık dış duvarı üzerinde dört kadın heykeli bulunuyor. Bu heykeller Sophia:Bilgelik ve akıl, Arete:Erdem ve karakter, Ennoia:Kader ve muhakeme, Episteme:İlim ve bilimi simgeliyor. Döneminde 14 bin kitabın bulunduğu kütüphane antik çağın en zengin içeriğine sahip kütüphanelerinden biriydi.

BÜYÜK TİYATRO

Efes Antik Kenti

Büyük Tiyatro, 24.000 kişilik kapasiteyle antik dünyanın en büyük açık hava tiyatrosudur. Üç katlı gösterişli bir cepheye sahip olan Tiyatro, gösterilerin yanı sıra gladyatörler arenası olarak da kullanılıyordu.

HADRİANUS TAPINAĞI

Efes Antik Kenti

Hadrianus Tapınağı, Roma İmparatoru Hadrianus’u onurlandırmak için yapılmış. Antik çağdan bugüne ulaşan kentin nadir yapılarından olan bu tapınağın kapı kirişi üzerinde Efes’in kuruluş efsanesini betimleyen ilgi çekici kabartmalar bulunuyor.  Binlerce yıl geçmesine rağmen üzerindeki işlemeler ile ayakta durabilmesi hayranlık uyandırıcı.

MERYEM KİLİSESİ

Efes Antik Kenti

Meryem Kilisesi, Liman Caddesi’nin kuzeyinde bulunuyor. Dünyada Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biri kabul edilen bu kilise aynı zamanda Katolik mezhebinin doğduğu yerdir. Hıristiyanlık’ın tarihinde önenmli yere sahip iki konsilin burada toplanmış olduğuna inanılması sebebi ile Konsiller Kilisesi olarak da bilinir.

ARTEMİS TAPINAĞI

Efes Antik Kenti

Artemis Tapınağı, aynı zamanda Diana Tapınağı olarak da bilinir. Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiş tapınak Efes’te Milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır.

Efes Antik Kenti

Ayrıca Efes Antik Kentinde Belediye Binası, Aşk Evi, Liman Caddesi, Traianus Çeşmesi gibi önemli yapılarda bulunur. Harika bir kültür mirası olan bu kenti görmenizi tavsiye ederiz.

SELÇUK-EFES ANTİK KENTİ NEREDEDİR?

Kuşadası’na da 20 km’lik mesafede bulunan Efes Antik kentine buraya yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin.

One thought on “Efes Antik Kenti Yapısal ve Tarihi Özellikleri

  • 23 Ocak 2020 tarihinde, saat 20:36
    Permalink

    Историческое место. Интересно посмотреть 1 раз. Больше делать там нечего. По сравнению с прошлым годом цена поднялась в 2 раза до 72 лир. Пары часов явно мало. Надо бы посмотреть подольше, и интересно было бы на рассвете/закате. Эфес – одна из самых значимых исторических достопримечательностей на территории современной Турции!

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir