Kalem ve Mürekkep Tarihi Gelişimi

Binlerce yıldır insanlar yaşamlarını kaydetme ve ticaret yaşamlarında yazılı kayıt tutma ihtiyacı duydular. Günümüzden yaklaşık 10.000 yıl önce Orta Doğu’da egemenlik kuran Babilliler ve Mısırlılar arazi kullanımı, sulama hakkı, hasat kayıtlarını ve vergi hesaplarını tutmak için kemiklere, kil tabletler ve taşlara basit resimler kazıdılar. Bunları kazımak içinde sopa uçları ve çakmak taşlarını kullandılar. Kalem ve Mürekkep Tarihi Gelişimi de böyle başladı.

Antik Dönemde Kalem ve Mürekkep

MÖ 2500‘lü yıllarda Çinliler ve Mısırlılar, kandillerde yakılan yağ ve isle, su ve bitki reçinesini karıştırarak bir nevi mürekkep icadını gerçekleştirmiş oldular. O dönem toprak pigmentleri kullanılarak aşı boyası gibi farklı renkte mürekkep elde edilebiliyordu. Orta Çağ yıllarında ise mürekkep, matbaa da kullanılmak için üretilmeye başlandı.

Kuş teleği, kuş tüyünün içi boş ekseni ilk kez MS 500 yıllarında kalem olarak kullanılmaya başlandı. Ördek, kuğu veya hindilerin kurutulup temizlenmiş tüyleri o dönem fazlasıyla popülerdi. Tüylerin kalın sapları sayesinde hem kolay tutuluyor hemde fazla mürekkep alması kullanışlı oluyordu. Bıçak kullanılarak tüyün ucu bir noktaya kadar tıraşlanıyor ve mürekkebin rahat akması sağlanıyordu.

Eski Çinliler ise deve veya fare kılından üretilen fırçalar yardımıyla mürekkep kullanarak yazarlardı. Mısırlılar ise MÖ 1. yüzyılda kamış ve sazları tıraşlayarak kendi kalemlerini icat ediyorlardı. Tüy kalemler için 17. yüzyılda kalem açacağı icat edildi. Böylelikle tüy kalemlerin yıpranmış uçları düzgün bir şekilde açılabiliyordu.

Modern Dönem

Modern dönemde ilk kalem uçları çelikten üretildi. Dolma kalemler 1800 yıllarında Avrupa’da icat edildi. Ancak bu kalemin bazı problemleri vardı. 1884 yılında Lewis E Waterman düzgün çalışan ilk dolma kalemi icat etti.

Bilye uçlu tükenmez kalem 1880 yılında Amerika’da John Loud tarafından geliştirildi. Modern versiyonu ise J Laszlo Georg Bıro tarafından 1940’lı yıllarda icat edildi. Bu tarz kalemlerde mürekkep dolu plastik borunun ucunda hareketli minik bir metal bilye bulunurdu.

Lifli veya yumuşak uçlu kalemler 1960‘larda icat edildi. Emici bir malzemeden oluşan çubuk mürekkep haznesi işlevi görüyordu. Bu uçta bulunan dar kanallar sayesinde kalem ucu, kağıda değer değmez mürekkebin akmasını sağlıyordu.

Böylelikle kalem yıllardan yıla geliştirildi ve günümüzde kullandığımız kalem çeşitleri üretilmeye başlandı.

FOTORĞAF: PİXABAY KAYNAK: TÜBİTAK BİLİM KİTABI (İCATLAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir