Kantaron Yağının Müthiş Faydaları

Kantaron yağının faydaları günümüzde sıkça araştırılan ve sorgulanan konular arasındadır. Cilde ve saça olan faydasıyla bilinen kantaron yağı nedir? Kantaron Yağının Faydaları nelerdir ?

Kantaron doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden birisidir. Yanık ve yara tedavisi başta olmak üzere ciltteki her türlü sorunun tedavisinde kantaron yağı kullanılır. Kantaronun içinde; % 0.9-5.0 oranında hiperforin ve adhiperforin, % 0.05-03 oranında hiperisinin ve psödohiperisin, % 4 oranında flavonoid türleri bulunur.

1. Kantaron yağı antiseptik özelliğinden dolayı yaralardaki mikrop oluşumunu ve iltihap kapmasını önler.

2. Kantaron yağını bal ile karıştırırsanız, antibiyotik etkisi gösterecektir.

3. Kantaron yağı hücrelerin çok hızlı bir şekilde yenilenmesini sağladığından ciltteki ölü hücrelerden arınmasını sağlayacaktır.

4. Yanıklardan dolayı oluşan ağrıları ve yaraları kapatmakta yardımcı olur. Bununla birlikte güneşten korunmak için de kullanılabilir.

5. Kantaronu kazalarda yaşanan kanamalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Damar büzme özelliğinden dış kanamaları kolaylıkla durduracaktır. İç kanaları da ağızdan alınan kantaron ile durdurmak mümkündür.

6. Migreni olanlar için de birebirdir. Başınıza kantaron yağı ile masaj yaparak baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

7. Bazı kas ağrılarınıza da iyi gelecektir. Belinizdeki ve sırtınızdaki kas ağrılarına masaj yoluyla yine iyi gelecektir.

8. Bebeklerin pişik olan yerlerine rahatlıkla kullanabilirsiniz. Alerjiler için de su ile kantaronu açarak sürebilirsiniz.

9. Hemoroid hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Yağı sürerek ve çayını da tüketerek kullanabilirsiniz.

10. İshali kesmeye yardımcıdır.

11. Ameliyat izi dahil tüm yaralara sürülerek hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar.

12. Sedef hastalığına iyi geldiği görülmüştür. İlk sürüldüğünde kaşıntı ve kuruma baş gösterse de oldukça fazla toparlamasına yardımcı olmaktadır.

13. Balgam sökmeye yardımcıdır.

14. Kadınların menopoz dönemlerinde olan sıkıntılarına çayı içildiğinde iyi gelmektedir.

15. Yüzünüze de oldukça iyi gelecektir. Pürüzsüzleştirecek ve siyah noktaları, lekeleri ve morlukları iyileştirmekte oldukça etkilidir.

16. Kantaron yağı saç derisine de oldukça iyi gelmektedir. Özellikle saç derisindeki egzama ve döküntüleri iyileştirmede rol oynamaktadır.

17. Depresyona da oldukça faydası vardır. Günde 2-3 bardak içeceğiniz kantaron çayı tüm streslerden rahatlıkla kullanabilirsiniz.

18. Bir pamuk yardımıyla süreceğiniz kantaron yağı oldukça hızlı bir şekilde dudağınızdaki veya vücudunuzun herhangi bir başka yerindeki uçuğa da iyi gelecektir.

19. Sinir sıkışmalarına karşılık oluşan ağrıların giderilmesinde de oldukça faydalıdır. Bunu geçirmek için apruyan yere uzun süre masaj yaparak ağrının giderilmesine yardımcı olabilirsin.

KANTARON YAĞINI SAÇA FAYDASI NEDİR NASIL UYGULANIR?

Saçların kepeklenmesini engeller.

Saçı onarır ve saçın yıpranmasını engeller.

Saç derisinde oluşan egzama gibi hastalıkların önler.

Saç derisindeki hücrelerin gelişimini sağlar.

Saç dökülmelerini durdurur.

Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Saçların daha gür görünmesini sağlar.

Saç diplerindeki kaşıntıları yok eder.

Saçları nemlendirir.

Banyo yapmadan 1 saat önce saçınıza yeterli miktarda kantaron yağı sürün ve parmak uçlarınızla saç diplerinize bu yağı yedirin. 1 saat sonra şampuan ile iyice durulayın.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir