Kapı Eşiği Etkisi (Doorway Effect) Nedir?

Kapı Eşiği Etkisi, muhtemelen hepimizin başına gelen bir durumdur. İhtiyacınız olan şeyi almak için veya yapmamız gereken bir iş için bir odaya girdiğinizde birden bire o odaya neden girdiğimizi unuturuz. Aklımıza gelene kadarda anlamsız bir şekilde orada vakit geçiririz. Bu ani unutma olayına Kapı Eşiği etkisi denilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre eğer bir kapı veya dolap gibi engel ile karşılaşılıyorsa unutma olayı daha sık gerçekleşiyor. Eğer aynı mesafe bir odanın içinde kat ediliyorsa yani engelsiz ulaşılabilecekse unutma olayı daha az gerçekleşiyor. Bu nedeni almamız gereken nesneyi engelsiz olduğu için görebilme ihtimali olabilir.

Kapı Eşiği Etkisinin asıl sebebi beynimizin sistemli bir şekilde çalışmasıdır. Beynimiz olayları ve düşünceleri farklı farklı sınıflandırır ve dosyalar. Biz bir iş için mekan değiştirdiğimiz de beynimiz otomatik olarak çıkmış olduğumuz mekan ile ilgili bilgileri rafa kaldırıyor ve önümüze yeni çevreyle ilgili dosyayı çıkarıyor. Böylelikle bir önceki mekanda almış olduğunuz karar o mekanla birlikte raf kalkmış oluyor. Bu yüzden yeni mekanda yapacağımız işi düşünerek vakit harcıyoruz.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir