Karantina Nedir? Karantina ve İzolasyon Arasındaki Fark

Karantina ve izolasyon virüsün yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan teknik bir yaklaşımdır. Karantina ve izolasyon kelimeleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da, belirgin şekilde farklı anlamları vardır.

Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalmış iyi durumda olan bireylerin hareketlerini ayırıyor ve kısıtlıyor. Bu bireyler herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya belirtisi açısından gözlem altında tutuluyor. İzolasyon ise hastaları ayırır ve artık bulaşıcı olmayana kadar hareket ortamını kısıtlar.

Karantina, bireyin hastalık için en uzun kuluçka döneminden sonra iyi kalması durumunda sona erer. Örneğin, virüsün inkübe olması 14 ila 21 gün sürerse, karantina 21 gün sürer. Hastadan bir örnek alınır ve gerekli incelemeler yapılır. Solunum yolu enfeksiyonları için alınan sıvı solunum salgıları olurken, viral hemorajik ateş gibi kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlar için alınan sıvı kan olur.

Havadaki virüslere veya patojenlere karşı bireyleri karantinaya almak ve izole etmek zor olabilir. Enfeksiyon hava yoluyla yayılıyorsa, enfeksiyon kontrolü hasta ile aynı odada iken solunum cihazlarının kullanılmasını ve odadan çıkan havanın kontrolünü gerektirir.

FOTOĞRAF: PİXABAY – ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir