KARINCALARDA İŞ BÖLÜMÜ

Etrafımızda sürekli rastladığımız ancak pek de önemsemediğimiz bu minik dostlarımızın boyları genel olarak 2-7 mm olarak değişiyor. Ancak marangoz karınca denilen karıncaların boyları 4-5 cm’yi bulabiliyor.

Her karınca kolonisinde en az bir tane kraliçe bulunmaktadır. Kraliçe karıncalar doğuştan kanatlara sahiptir. Başka koloniler kurmak için yuvadan ayrıldıklarında, kanatları düşer.

Bazı karıncalar ise günde 7 saat uyuyabilir. Yetişkin bir karınca yiyecekleri katı olarak yiyemez ve suyunu emer.

Yaprakların eve taşınmasından, mantar bahçelerinin ekilip yiyecek elde edilmesine kadar geçen süreçte içeri de ve dışarı da pek çok işçi karınca çalışır. Kolonilerde iş bölümü vardır.

İşçi karıncalar, yuvanın içindeki çöpü dışarı taşımakla ve özel çöplüğe götürmekle yükümlüdür. İşçi karınca dışarıda bir yiyecek kaynağı bulduğunda, kolonideki diğer karıncaları buraya çekmek için özel bir koku yayar.

Yapılan araştırmalara göre bir karınca kolonisinde karıncaların yüzde 30’unun bütün işlerin yüzde 70’ini yaptığını ortaya koydu. Karıncaların yüzde 70’i ise bu esnada hiçbir şey yapmıyor. Bunun sebebinin ise bütün karıncalar aynı anda çalışınca iş verimliliğinde düşüklük olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir