KAYSERİ – Döner Kümbet

Döner Kümbet, Kayseri’de bulunan Selçuklu mirası bir eserdir. Bu şirin yapı Şehir merkezinde Talas yolu üzerinde bulunuyor. Döner Kümbet, Kayseri‘de 1276 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad‘ın kızı Şah Cihan Hatun için yaptırılmıştır. Bu nedenden dolayı Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da bilinir. 

Çift başlı kartal, insan başlı ve kanatlı pars, aslan ve hayat ağacı figürleriyle süslü kümbetin kitabesinde tarihe yer verilmediği için 1276’lı yıllarda yapıldığı düşünülüyor. Kümbete halk arasında döner kümbet denilmesini sebebi; Kümbet 12 yüzeylidir ve giriş kapısı yanlarındaki iki yüzey hariç diğer on yüzeyinin geometrik şekilleri ve taş işçiliği birbirine çok yakındır. Bu nedenle etrafında dolaşıldığı zaman aynı işaretleri ve motifleri görürsünüz.

Kümbetler çadır sanatının mimarlığa geçmiş örnekleridir. Bu yapılar kare bir taban üzerinde yükselir ve kesme taştan olan tabanın üzeri girintili ve çıkıntılı bir kuşak çevirir. Dıştan on iki kenarlı gibi gözüken kümbetin içi silindir şeklide tasarlanmıştır. Kümbetin yapımında on iki sivri kemer ve değişik motifler kullanılarak süsleme yapılır. Kapısı üzerinde insan başlı ve kanatlı iki pars figürü arasında çift başlı kartal arması vardır.

Daire planlı iç mekân kubbelidir. Doğu ve batı duvarlarına açılmış iki pencerenin aydınlattığı mekânın kıble duvarında mihrap bulunur. Yapı 6,40 × 6,40 m. ölçülerinde, köşelerindeki pahlarla on iki gene dönüştürülmüş kare planlı yüksek bir oturtmalığa sahiptir. Yapının kuzey tarafında bulunan giriş kapısına iki taraflı beş basamaklı bir merdiven ile ulaşılır. 

Mihrap, özenli taş işçiliği ile dikkati çeker. Güney duvarda eksenden hafif sağa kaymış mukarnas kavsaralı mihrabın iki yanında, yüzey ve başlıkları bitkisel motifli sütunceler yer alır. Mihrap nişi, geometrik geçmelerden ibaret bir bordürle, dikdörtgen çerçeve içerisine alınmıştır.

KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir