Türkiye Cumhuriyeti Korona Virüs Önlemleri ve Cezalar – 24 Mart

Dünya genelinde pandemi haline gelen COVID-19 salgını ülkemizde de etkisini göstermeye başlamıştır. Buna bağlı olarak ülkemiz bakanlıklarınca çeşitli önlemler alınmıştır. Bakanlık açıklamalarına bağlı kalarak bu yazımızda alınan önlemleri ve uyulmaması halinde uygulanacak cezai işlemleri bir araya getirdik. Türkiye Cumhuriyeti Korona Virüs Önlemleri ve Cezalar şöyledir;

Türkiye Cumhuriyeti Corona önlemleri

Korona Virüs Önlemleri

1-Sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar evden sokağa çıkarsa 3 bin 150 lira ceza alacak.

İSTİSNA DURUMLAR: İkametlerinden ayrılmalarına yasaklama/kısıtlama getirilen 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar arasında olan ancak yürüttükleri görev nedeniyle bazı istisnalar getirildi. Buna göre yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç olmak üzere hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri, vb. kamu görevlileri/kamu hizmeti yürütenler ile eczacılar, valilik/kaymakamlıklar tarafından yasaklama/kısıtlama kararlarına belirtilen kapsamda olmak üzere istisnalar getirildi.

2- Tarım ve Orman Bakanlığı, park ve mesire alanlarında mangal yakılmasını ve pikniği yasakladı.

Piknik yapma konusunda ısrarcı olmanın cezası 387 Tl’dir.

3- Kalabalık bir şekilde gruplar halinde asker uğurlaması yapmak, cuma namazına gitmek yasaklanmıştır.

Gruplar halinde asker uğurlamanın cezası 3152 TL iken, Dini mekanlarda toplu namaz için ısrarcı olmanın cezası 392 TL’dir.

4- Berber ve Güzellik Salonu gibi iş yerleri geçici süreliğine kapatıldı.

Yasaklı olan iş yerlerini açanlara ise 387 lira para cezası var. Cezai işleme rağmen yasağa uyulmazsa da yeniden ceza kesilecek.

5- Tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecek.

Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.

6- İl/ilçelerde tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek. 

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan etmek durumundadır. Markette içeride maks. kişi sayısına ulaşıldığında biri çıkmadan diğeri giremeyecek. Sırada bekleyenler arasında en az 1 metre mesafe olmalıdır.

FOTOĞRAF: PİXABAY KAYNAK: T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir