KUŞADASI-Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi şüphesiz konumu ve eşsiz manzarası ile yoğun ziyaretçi akınına uğrayan önemli bir uğrak noktasıdır. Kale, 2016 yılında Kuşadası Belediyesi tarafından restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açıldı.

Bizans, Venedik ve Osmanlı döneminde önemli bir askeri üs olan Güvercinada Kalesi, Kuşadası kentine adını vermiş ve buranın simgesi olmuştur.

Adanın etrafını çeviren surlar 1826 yılında Sığla Sancağı Mütesellimi İlyas Ağa tarafından yaptırılmıştır. İnşa için gerekli taşlar karşı tarafındaki Yılancı Burnu’ndan getirilmiştir.

İÇ KALE

Güvercinada’nın üzerinde bulunan iç kale Kuşadası limanını korumak için 1530’lu yıllarda Barbaros Hayrettin Paşa tarafından inşa ettirildi. Adanın ortasında bulunan bu iç kalenin boyutu 15.5 metreye 17.5 metre ölçülerindedir.

İç kalenin içerisinde 1998 yılı Şubat ayında karaya vuran ve ülkemizde çok nadir görülen Fin Balinası veya Uzun Balina olarak adlandırılan bir deniz canlısının iskeleti sergileniyor. 14.5 metre boyutunda olan bu deniz canlısı ölü olarak bulunduğu için bir süre orada bırakıldı. Daha sonra İskeleti eksik parçalarının aslına göre tamamlanması için İzmir’e gönderildi. Daha sonra Güvercinada’ya getirilen bu dev balina iskeleti eğitim ve tanıtım amaçlar iç kalede sergileniyor.

EVLİYA ÇELEBİ’NİN SEYAHATNAME’SİNDEN GÜVERCİNADA

Ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyahatname’nin Kuşadası kısmında Güvercinada’dan şöyle bahseder; ” Liman içerisinde küçücük bir ada vardır. Yuvarlak şekilli yalçın bir kayanın üzerine oturmuş olan adanın sağlam bir kaleciği vardır. Etrafı 100 adımdır. 40 askeri ve 10 tane balyemez topu ile bir kale komutanı vardır. Ki bunları dört bir çevresine kuş uçurtmaz biçimde limanı korurlar. Bu ada Kuşadası’nın Mendirek kalesidir. Her gece berideki kaleden (Kervansaray’dan) tüfeklerini ve silahlarını kuşanmış, gösterişli ve eli silah tutan 10 yiğit er nöbete gelirler.

Bu kente Kuşadası denilmesinin sebebi bu adacıktır. Her yıl bu adaya birçok kez binlerce kuş gelir, ziyaret etmeden konmadan başka bir yere gitmezler, göçmezler. Tılsımlı ve büyülü küçük bir odacıktır.”

Güvercinada 1960’lı yıllarda bir mendirek ile karaya bağlanmış ve kale restore edilmiştir. Kalenin son restorasyonu 2012-2015 yılları arasında yapılmıştır.

GÜVERCİNADA KALESİ NEREDE?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir