Kuşadası’nda Gezilecek En Güzel Yerler

Aydın’ın en meşhur ilçelerinden biri olan Kuşadasında Gezilecek Yerler konusunda tatilciler için birçok seçenek sunuyor. Güzel doğası ve bölgedeki diğer ilçelere ulaşım kolaylığı ile harika bir tatil bölgesi olan Kuşadası için hazırladığımız liste şu şekilde sıralanıyor. Kuşadasında gezilecek en güzel yerler;

GÜVERCİNADA

Güvercinada Kalesi şüphesiz konumu ve eşsiz manzarası ile yoğun ziyaretçi akınına uğrayan önemli bir uğrak noktasıdır. Kale, 2016 yılında Kuşadası Belediyesi tarafından restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açıldı.

ÖKÜZ MAHMET PAŞA KERVANSARAYI

1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Han tamamen taş malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Günümüzde sergi alanı, otel ve küçük mağazalar olarak kullanılıyor.

ZEUS MAĞARASI

Zeus’un kardeşi Poseidon’u kızdırdığında gelip, kardeşinin sakinleşmesini beklediği yer olduğuna inanılan mağara Dilek Yarımadası’nın girişinde bulunuyor. Mağaranın içinde bulunan su yerli ve yabancı turistler tarafından serinlemek amacıyla kullanılıyor.

DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI

Bünyesinde barındırdığı doğal güzellikler ve tarihi kalıntıları ile harika bir milli park olan Dilek Yarımadası Kuşadası’ndan gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Botanik Yürüyüş Parkuruna, Plajlarına ve harika manzarasına tanık olmadan dönmeyin.

KUŞTUR PLAJI

Kuşadası Selçuk arasında, Selçuk ilçesinin girişinde bulunan Kuştur Plajı Kuşadası’nın en eski ve en ilgi çekici plajlarından birisidir. Kum ve taştan oluşan sahil şeridi ile dilerseniz uygun fiyatlara şezlong kiralayıp gününüzü burada geçirebilirsiniz.

KUŞADASI MİLLİ PARKI

Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında bulunan ve 209 farklı kuş türü bulunan milli park Kuşadası’na sadece 28 km uzaklıktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Dilek Tepesi’nin eteklerine doğru gezintiye çıktığınızda milli park sınırlarındaki tarihi kalıntıları görebilirsiniz.

EFES ANTİK KENTİ

Antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarihi M.Ö 4 bin yıllarına kadar uzanan Efes’in, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rolü oldu. Tarihte tamamen mermerden yapılan ilk kent olan Efes, 8 km’lik geniş bir alana yayılıyor. Günübirlik plan yapmanız gereken etkileyici mekanlardan biri olan Efes’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

ŞİRİNCE KÖYÜ

Efes’ten çıktıktan sonra yorgunluk kahvesi içmek için ulaşabileceğiniz en yakın noktalardan biri olan Şirince restorasyonlu evleri ile dar sokaklarında gezerken, eski Rum yerleşimcilerin inşa ettiği kiliseleri ziyaret edebilirsiniz. Şirince dondurması ve kumda kahve’nin tadına bakmanızı öneririz.

İSABEY CAMİ

Şirince Köy’ünden dönüşte uğramadan geçmemenizi önerdiğimiz bir bir eser. İsabey cami, 1375 yılında Aydınoğlu İsabey tarafından Şamlı Mimar Ali bin Müşeymeş’e inşa ettirilmiştir. Cami içerisinde Efes ve Artemis Tapınağı’ndan getirilen parçalara da rastlamanız mümkün.

MERYEM ANA EVİ

Selçuk merkezine 9 km uzakta Bülbül dağlarında bulunan Meryem Ana evi son yıllarını burada geçirdiği inanıldığı için 1961 yılından beri Hristiyanlar tarafından Hac yeri olarak ziyaret ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir