Kuşlar Neden V Şeklinde Uçar?

İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde Göçmen kuşlar , farklı coğrafyalara doğru hareket ederler. Her sene dünya genelinde 50 milyar kuş farklı coğrafyalara göç ederler. İlkbahar, Yaz ve Sonbahar’ı Kuzey Yarımküre de geçiren göçmen kuşlar, kış aylarında tropik bölgelere göç ederler. Peki Kuşlar Neden V Şeklinde Uçar?

Kuşlar Neden V Şeklinde Uçar? sorusuna günümüzde en çok tercih edilen ulaşım araçlarından olan uçaklardan bahsederek cevap verebiliriz. Uçakların iki tarafa uzanan kanatlarının uçlarında hava burgaçları meydana gelir. Bu hava burgaçları uçakların enerjilerinin bir kısmının boşa harcandığının kanıtıdır. Yapılan araştırmalara göre bir uçakta hareket halinde iken kanatlarının ucunda oluşan burgaçlar ne kadar küçükse uçak o kadar tasarruf edebiliyor.

Kuşlarında V şeklinde uçmasının temel nedeni enerji tasarrufudur. Göç zamanı gelince uzun bir uçuş dönemine giren kuşlar, havada oluşan burgaçlarda ekstra bir kaldırma kuvveti olduğunu bildikleri için bu tekniği kullanıyorlar. En önde uçan yetişkin kuşlar arkalarına aldıkları genç kuşları bu burgaçlar yardımıyla adeta bir görünmez bir halat gibi çekiyorlar.

Yırtıcı kuşlar, Leylek, Pelikan gibi iri yapılı kuşlar vücutlarında yağ depolayamadıkları için göç yolculuklarında, güneşin toprak ve üstündeki hava katmanlarını ısıtması sonucu yükselen hava kitlelerini kullanırlar. Termal adı verilen bu hava kitleleri sayesinde daha az enerji harcarlar. Bu termal hava kitlesi deniz üstünde oluşturulamadığı için genelde kara üstünde daha uzun güzergahları tercih etmek zorunda kalırlar.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir