Kuzey Işıkları Nerede ve Ne Zaman Görülür

Kuzey Işıkları Nerede ve Ne Zaman Görülür? Kuzey Işıkları, Kutup bölgelerinde gök yüzünde görülen yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışıklardır. Kuzey ışıklarına, Kutup ışıkları ya da Kutup aurorası da denilmektedir.

İlk kez görenlerin Photoshop olduğunu düşündüğü bu ışımalar yeşil, kırmızı, mavi ve mor olmak üzere 4 renk olabilir. Yeşil renk oksijen moleküllerine, kırmızı oksijen atomuna, mavi renk nitrojen moleküllerine ve mor renk ise nitrojen atomuna aittir.

Geçmişte insanlar bu ışıkları orta çağda tanrıdan gelen işaretler olarak kabul etmiştir. Galileo Galilei, ilk defa 1619’da Aurora Borealis ismini kullanarak bu ışıkları tarif etmiştir.

Kuzey ışıkları güney yarım kürede de meydana gelmektedir. Kuzeyde gerçekleşen kutup ışıklarına ‘kuzey ışıkları’ güneyde gerçekleşen kutup ışıklarına ‘güney ışıkları’ ismi verilmektedir.

Kuzey Işıkları Hangi Ülkede Görülür?

Bu etkileyici doğanın büyülü ışıkları en sık kış aylarında İzlanda, Grönland, Kanada, Alaska, Norveç, Finlandiya ve Sibirya’dan görülebilir.

Kuzey ışıkları sadece dünyandan görünmez. Diğer gezegenlerde de görülebilen bu ışıklar Cassini Uzay Gemisinin çektiği fotoğraflar sayesinde kanıtlanmıştır.

Kuzey(Kutup) Işıkları Nasıl Oluşur?

Dünyanın ısı ve ışık kaynağı Güneş’te sürekli neredeyse her dakika patlamalar yaşanmaktadır. Bu patlamalar sonucunda elektron ve protonlardan oluşan parçacıklar güneşin çekim alanından kurtularak saniyede 500 km hızla uzaya yayılır. Yüklü parçacıklar Dünya’ya yaklaşınca gezegenin manyetik alanına yakalanırlar ve spiral şeklinde manyetik alan çizgileri etrafında dolanmaya başlar. Aynı zamanda Kutuplara doğru ilerleyen bu parçacıklar, atmosferdeki gazlar arasında alışverişe girer. Mesela normalde yüklü olmayan azot ve oksijen parçacıkları yüklü hale gelir. Ancak kısa süre sonra bu elektronlar atomlarına geri dönünce etrafa ışık saçılır. Bu ışık saçılmalarına biz Kuzey ışıkları veya Kutup Işıkları diyoruz. Bu ışımaların farklı renkte olmasının nedeni ışık alışverişlerinde farklı miktarda enerji ortaya çıkmasıdır. Örneğin mor ışığın dalga boyu küçük ve daha yüksek enerjili, kırmızının dalga boyu ise büyük ve az enerjilidir.

FOTOĞRAF: PİXABAY KAYNAK: BİLİMOLOJİ, VİKİPEDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir