Lavanta Çayı, Lavanta Yağı Faydaları ve Kullanımı

Çiçekleri mor veya mavi renkte olan Lavanta, Akdeniz’de doğal olarak yetişen bir bitkidir. Etrafa güzel koku yayar ve tamamen açmadan tomurcuk halinde iken toplanır. Lavanta Çayı ve Lavanta Yağı Faydaları konusunda araştırmalar yaptık.

Tibet’te beyinden kötülükleri süpürdüğüne inanıldığı için Lavanta’ya ”Beyin Süpürgesi” denilmiştir.

Lavanta Çayı ve Lavanta Yağı Faydaları

Mikropları Öldürür

Lavanta’nın bakteri öldürücü özelliği vardır. Lavanta bitkisinin kokusu havayı temizler. Mantar, küf ve diğer mikropların yaşam alanını yok eder. Havada gezegen mantar sporları lavanta esansı etkisi ile yok olur. Antiseptik özellikleri nedeniyle banyoda vücudun temizlenmesi ve canlandırılması için kullanılabilir. Lavantanın antiseptik özelliği sayesinde yaralarınızın hızlı bir şekilde iyileşmesi için yaralarınızın üzerini ezilmiş lavanta yaprakları ile örtün.

Mide Sağlığı

Lavanta stres kaynaklı mide rahatsızlıkları için son derece faydalıdır. Özellikle dikkat çekici kokusundan dolayı rahatlatıcı bir etkisi vardır. Lavanta yağı mide suları ve safra üretimini uyararak hazımsızlık, mide ağrısı,  şişkinlik, kusma ve ishalin tedavisine yardımcı olur.

Stres ve Ağrıyı giderir

Lavanta yağı masaj yağı olarak kullanılır. Baş ağrısı, stres, kas ağrıları, romatizma ağrıları için son derece faydalıdır. Ayrıca  anksiyete ve stresi yatıştırmada yardımcıdır. Lavanta yağı etkili aroması ile zihinsel aktiviteyi arttırırken, sinirsel yorgunluğu ve huzursuzluğu ortadan kaldırır.

Kokusunun Etkisi

Lavanta’nın kokusunun havayı temizlediğinden bahsetmiştik. Ayrıca kokusu sayesinde güve ve sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz. Açıkta kalan cildinize bir miktar lavanta yağı sürerek zararlı böcekleri kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca kokusu ruh sağlığı için son derece etkilidir. Lavanta yağı koklamanın insanların stres ve anksiyetesinin azalmasında son derece faydalı olduğu test edilerek kanıtlanmıştır.

Saç ve Cilt Bakımı

Lavanta çayını demledikten sonra 1 saat bekleyiniz. Daha sonra saçlarınıza dökün ve hafif masaj yapın ve daha sonra durulayın. Düzenli kullanımda faydalı olacaktır. Ayrıca Cildinizde kuruluk, yara yada iltihap varsa bir şişeye lavanta suyu koyunuz ve sorun olan bölgeye sıkınız.

Lavanta Nasıl Tüketilmelidir?

Lavanta, çay gibi demlenip tüketilmelidir. 1 bardak lavanta çayı için 1-2 adet lavanta çiçeği yeterlidir. Ancak çok tüketilmemelidir. Herşey de olduğu gibi bu bitkinin de aşırısı zararlıdır. Aşırı kullanımı Toksit etkisi yapmaktadır.

UYARI: ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDAN ARAŞTIRDIĞIMIZ BİLGİLER SAĞLIĞINIZ İÇİN FİKİR NİTELİĞİNDEDİR. HERHANGİ BİR RAHATSIZLIĞINIZ VARSA ÖNCE DOKTORUNUZA BAŞVURMALISINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir