MEKTEB-İ TIBBİYE-İ ŞAHANE

alıntıdır.

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan harika bir kültür mirası olan bu yapı Alexandre Vallury ve Raimondo D’Aronco tarafından tasarlamıştır. Bugün Sağlık bilimleri üniversitesi olan yapı yaklaşık 80.000 metrekarelik bir arsaya inşa edilmiştir.

140x 80 metre ölçülerinde olan yapını ortasında avlu bulunmaktadır. Bina arazideki eğim nedeniyle deniz cephesi 4 kat doğu cephesi ise 3 kat olarak tasarlanmıştır.

alıntıdır

Öne çıkarılan orta bölümde simetri duygusu güçlendirilmiş ve iki kenarda ikişer kule bulunuyor. Kuzey Afrika ve Uzakdoğulu oryantalist tarzdan etkiler taşıyan yapı dönemin en kaliteli malzemelerinden yapılmıştır.

alıntıdır

Tıp eğitimi vermek üzere Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894’te başlanmış ve 1903 yılında tamamlanmıştır. Binanın açılışı ise Sultan II. Abdülhamid’in doğum günü olan 6 Kasım 1903 Cuma günü gerçekleştirilmiştir.

alıntıdır

1903-1909 yılları arasında askeri tıp mektebi iken daha sonra sivil tıp mektebi olarak kullanılmıştır. Bünyesinde cerrahhane bulunan yapının, botanik ve öğrenci bahçesi de bulunmaktadır.

alıntıdır

1933 yılına kadar tıbbiye olarak hizmet veren Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane, 1933-1983 yılları arasında Haydarpaşa Lisesi olarak eğitim vermiştir. Daha sonra Marmara üniversitesine devredilmiş ve 2015 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilmiştir.

alıntıdır

KAYNAK : 100 MİMARİ ŞAHESER (MELTEM CANSEVER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir