Mercedes – AMG Nedir? AMG Tarihi ve Özellikleri

Mercedes – AMG GmbH, Mercedes-Benz’in yüksek performanslı araçlar üreten ve sportif görünüm üzerinde çalışan yan kuruluşudur. AMG, Almanya Stuttgart merkezli bir firmadır. Şirket 1967 yılında kurulmuş olup başlangıçta bağımsız bir mühendislik firması olarak Mercedes araçlarını geliştiriyordu. 1999’da Daimler AG tarafından satın alındı. Böylece Mercedes bünyesine katılmış oldu.

Amg Firması’nın görevi araç üretmek değildir. Tasarlanmış olan Mercedes marka otomobillerden alınabilecek max. verim üzerine çalışmalar yapar. Bunun için çeşitli modifikasyonlar geliştirir.

AMG Hikayesi

Hans Werner Aufrecht ve Erhard Melcher olan iki mühendis Daimler-Benz şirketinde çalışıyorlardı. Şirket motor sporları faaliyetlerine son verince bu iki mühendis Aufrecht’in Grossaspach‘taki evinde çalışmalarına devam edip 300 SE motorunu geliştirmeye devam ettiler. AMG ismi Aufrecht, Melcher ve Grossaspach kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir marka ismidir.

1965 yılında bir yarışmada yaptıkları motorla birinci olarak dikkat çektikten sonra Daimler-Benz’den istifa edip 1967 yılında AMG şirketini kurdular. Normal bir araçta 100 beygir ve 200 tork olan motor gücü iyi kabul edilebilirken, AMG olan bir modelde bugün ortalama 500 beygir ve 650 torkluk güç üreten bir motor bulunuyor. Böylelikle araç eşsiz bir güç ve hızlanmaya sahip olmuş oluyor.

1971 yılında yapılan 24 saat SPA yarışında rakiplerine oranla daha ağır olmasına rağmen 300 SEL modeli 1. olunca ispat ederek dünya çapında şöhrete sahip oluyorlar. 1984’te artık bir motor üreticisi haline gelen şirketin tamamı 2005 yılında Daimler-Chrysler grubu tarafından satın alınıyor. 2015’ten itibaren de Mercedes-AMG adında müstakil bir şirket haline geldi.

AMG Özellikleri

Kuruluş fikrinden yola çıkarak bazı araç parça üretimleri de dahil olmak üzere motor, dış yapı ve iç mekan malzemelerini kapsayan geniş bir alanda çalışma yapmaktadır.

Mercedes’e ait araçlara AMG dokunuşu ile sportif bir görünüm kazanır. AMG detaylarına motor, hem iç hem de dış dizayn da rastlanır.

AMG firmasının üzerinde çalıştığı her araç AMG sertifikası alır. Bu sertifika AMG tesislerinde üretilen her motorun silindir kapağının üzerine yapıştırılır.

Bir Mercedes modelinde AMG logosu varsa jant, iç mekan ve dış yapısının normalinden daha donanımlı ve sportif olduğunu anlayabiliriz. 

AMG modellerinde motor gücü max. verimlilikle kullanılır. Araçların sadece motor gücü arttırılmakla kalmıyor aynı zamanda denge sistemini kusursuz bir şekilde sağlayabilmek için araç karoseri alçaltılmaktadır. Bu da yeni valfli amortisör ve AMG imalatı performans süspansiyonlar ile gerçekleştiriliyor.

Otomobillerin dış tarafında görsel olarak yapılanlar ise normalinden daha geniş gövde kitleri uygulaması ve geneli karbon olan parçalarla ufak dokunuşlar yapılmasıdır.

AMG’de belli bir sınır yok. Ses sistemi ve koltuk gibi kişiye özel işlemler de AMG tarafından yapılabiliyor.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir