Meyan Kökünün Önemli Faydaları

Antik dönemden bu yana sağlık için kullanılan meyan kökünün faydaları birçok hastalığa iyi geliyor. M.Ö. 3. yüzyılda Yunan doktor Theophrastus meyan kökünün astıma, öksürüğe ve ciğer rahatsızlıklarına iyi geldiğini yazmıştı. Hem eski Çin tıbbında, hem de yerli Ayurvedik tıbbında meyan kökü boğaz ağrılarını azaltmak amacıyla verilirdi.

Yaklaşık olarak M.S. 80 yılında Romalı hekim Büyük Plinius meyan kökü çiğnemeyi, sesi açmak ve güçlendirmek ve aynı zamanda açlığı yatıştırmak için önerirdi. Yunan ve Romalı askerler yanlarında meyan kökü çubukları taşır; böylece uzun çatışmalarda hem susuzlukla baş ederler hem de dayanıklılıklarını arttırırlardı.

Meyan kökü, 50-100 cm arası boya ulaşabilen tüysü yapraklı, mavimsi mor çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Meyan kökünün kullanılan yeri köküdür. Sonbahar aylarında topraktan çıkarılan kökler su ile kaynatılıp suyunun uçurulmasıyla konsantre sulu ekstresi kullanılır. Tatlı olması nedeniyle ilaçlarda tad verici olarak kullanılır.

Ülkemizde Batı ve Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak bulunan MEYAN KÖKÜNÜN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI ŞÖYLEDİR:  

Bağışıklı sisteminin bozulmasından kaynaklanan tüm hastalıkların tedavisinde diğer tıbbi ve bitkisel tedaviler ile birlikte kullanılır.

Meyan kökü, depresif sinir hastalıklarına karşı iyi bir ilaç olarak kullanılabilir.

Astım, solunum yolu rahatsızlıkları ve ağız bölgesi iltihaplarına karşı kullanılır.

Öksürüğe karşı iyi gelir ve düşük tansiyonu dengeler.

Meyan kökü iştah açıcıdır. Ayrıca vücut direncini arttırarak yorgunluğu ortadan kaldırır.

Karın ve boğaz ağrısını giderir. Ses kısıklığı ve egzamaya iyi gelir.

Mide, On iki parmak bağırsağı ülseri ve gastriti tedavi eder. Üst solunum yolları enfeksiyonunda balgam söktürücüdür.

PEKİ NASIL TÜKETİLİR?

Kurutulan meyan kökleri, ince ince kıyılıp hava almayan kaplarda saklanır. Kuruyan köklerden elde edilen toz her yemekten sonra 1 çay kaşığı 1 bardak suya konularak üç öğün içilir.

UYARI: Meyan Kökü, uzun süre kullanılmamalıdır. Alışkanlık yapabilir. Kronik Karaciğer iltihabı, yüksek tansiyon ve kanda potasyum eksikliği durumlarında kullanılmamalıdır.

KAYNAK: KOZMİK BİLİM IŞIĞINDA ŞİFALI BİTKİLER (PROF. DR AHMET MARANKİ-ELMAS MARANKİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir