Monaco Prensliği Ülke Yapısı ve Özellikleri

Monaco ülkesi resmi adıyla Monaco Prensliği Dünyanın en pahalı ve en küçük ülkelerinden birisidir. Yaklaşık 38.000 nüfusu olan şehir devleti niteliğindeki ülkenin yüz ölçümü 2.02 km²’dir. Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’dan sonra 2. sırada yer alan Monaco’nun yönetim biçimi Üniter Parlamenter Anayasal Prensliktir.

Avrpa kıtasında bulunan ülke resmi dili Fransızca, para birimi ise Euro (€)’dur. Schengen bölgesinde bulunan ülke Central Park‘tan bile küçüktür. Bu nedenle metrekareye düşen insan sayısı bakımından en yoğun ülke olarak kayıtlara geçti. Monaco nüfusunun; %28’i Fransız, %22’si Monegasque, %19’u İtalyan, %8’i Belçikalı geri kalanı ise diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşlarından oluşur.

Monaco’da ortalama insan ömrü 85,8 yıldır. Bu alanda dünyada ilk sıradadır. Monaco’da kişi başına düşen milli gelir 166 bin dolardır. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan ülkenin CIA verilerine göre %32’si dolar milyoneri. Ülkede yoksulluk sınırı altında yaşayan yoktur.

Monaco’da ortalama bir ev 4.5 milyon Euro değerindedir. Avenue Princesse Grace adı bir caddesi dünyanın en pahalı caddesidir. Ülkede yaşayan halkın başlıca gelir kaynağı; turizm, lüks eşya ticareti ve kumardır. 2004 yılında düşük vergilendirme nedeniyle kara para aklama ülkesi haline dönen Monako, OECD tarafından kara listeye alınmıştır. 2009’da kara listeden çıkarılmıştır.

1929 yılında F1 yarışlarının başlamasıyla birlikte ilk Monaco Grand Prix’i gerçekleştirilmiştir. Günümüzde de Monaco Grand Prix yarışları devam etmektedir. Ülke sokaklarının piste dönüştürülmesiyle gerçekleşen organizasyon dünyanın en önemli araba yarışları arasında bulunuyor.

Monaco Altyapısı

Monaco, yılın 300 günü güneşli, güzel ve yumuşak bir iklime sahiptir. Ülkedeki pek çok kıyı bölgesi denize beton dökülerek doldurulmuştur. Monaco’nun başlıca semtleri; Monako Ville, Monte Carlo, La Condamine ve Fontvieille‘dir. Ülkenin yüz ölçümü küçük olmasına rağmen 1 adet stadyum bulunmaktadır. Ayrıca Monako Ville, Monte Carlo arasında büyük bir yat limanı, kendine ait havayolu ve tren yolları da bulunmaktadır.

Monaco Tarihi

1191 yılında Roma İmparatoru VI. Hendrich, Cenevizlilere Monaco’da üs kurmaları için izin verdi ve böylelikle Monaco tarihi başlamış oldu. 1297 yılında François Grimaldi ve askerleri Monaco’yu bir gecede ele geçirdi ve yönetmeye başladı. Böylece Grimaldi hanedanlığı Monaco’ya yerleşerek hanedanlığının kökleri bölgeye yerleşmiş oldu.

1400 yılında Fransa Kralı ve Papalık, Monaco Düklüğünü tanımıştır. O tarihten beri Grimaldi ailesi ‘Prenslik’ ünvanını elinde tutmaktadır. Fransız ihtilaline kadar kendisini güvence altına alan Monaco Prensliği’ nde 1793 yılında Fransız devrimi sonrası Grimaldi ailesi devrilmiş ve Monaco ile Fransa birleşmiştir. 1814 yılında Grimaldi ailesi ülkeye geri dönmüş ve Monako, Sardunya Adasına bağlanmıştır. 1861 yılında Monegasque Antlaşması ile Monako bağımsızlığını ilan etmiştir.

Monako prensliği bugün 723. yılını doldurmak üzeredir. Roma, Yunan, Fanike gibi çeşitli uygarlıklara tanık olan ülke Grimaldi Prensliği tarafındna yönetilmeye devam ediliyor. 2002’de yapılan antlaşmaya göre, bu hanedan varisinin olmadığı gün yönetim Fransa’ya devredilecektir.

FOTOĞRAF: PİXABAY KAYNAK : VİKİPEDİ, MONACO.ME

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir