Moritanya ve Evlenmek İsteyen Kızlar İçin İlginç Kural

Moritanya ya da resmî adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Başkenti Nuakşot ve para birimi ise Moritanya Ugiyas’dır.

Yaklaşık 4.5 milyon nüfusu olan ülkede resmi din Müslümanlıktır. Moritanya ‘da Arapça, Pular, Soninke, Wolof, Fransızca dilleri konuşuluyor.

Kuzeybatı Afrika ülkesi olan Moritanya’nın batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Senegal, güneydoğu ve doğusunda Mali, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde ise Batı Sahra yer alıyor.

Fransa sömürge güçleri Moritanya’ya ilk olarak 1854 yılında girdi. Ancak iç bölgeleri kontrol altına almaları ancak 20. yüzyılın başlarında gerçekleşti. İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan bağımsızlık hareketleri 10 yıl kadar sürmüş ve ülke önce 28 Eylül 1958’de Moritanya İslam Cumhuriyeti ad ile Fransa’ya bağlı özerk bir bölge statüsü kazanmış, 28 Kasım 1960’da ise aynı isimle bağımsızlığını ilan etmiştir.

Moristanya’da insanlar ya çok zengin, ya da çok fakir. Moritanya ’da hala kölelik hatta cariyelik sistemi var. Ülkedeki toplam işgücü varlığı 1.5 milyon kişi civarındadır. İş gücünün yarısı tarım sektöründe, geri kalanların büyük çoğunluğu da hizmet ve sanayi sektörlerinde istihdam edilmektedir. Ülke de çok ağır bir işsizlik var ve nüfusun çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan Moritanya demir yataklarına ve balıkçılık açısından dünyanın en verimli kıyılarından birine sahiptir. Ayrıca en fazla demir ihracatı gerçekleştiren ülkeler arasında 12. sıradadır. Bunların dışında ülkede 300 bin varil petrol ve 30 milyar m3 doğalgaz rezervi tespit edilmiştir. Ülke ekonomisi açısından temel problemler; iç pazarın yeterli büyüklükte olmaması, nitelikli işgücü yetersizliği ve altyapı alanında yaşanan sıkıntı ve eksikliklerdir.

Evlenmek İsteyenler İçin İlginç Kural !

Moritanya’da kızlar evlenebilmek için kilo almak zorundadır. Kızların evlenebilmesi için en az 60 kg olma zorunluluğu vardır. Evlenme çağına gelen kızlar bu kiloya ulaşabilmek için şişmanlama kamplarına gönderiliyorlar. Burada şişmanlama diyetleri uygulanıyor gerekirse zorla yemek yediriliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir