Muhdesat Terkini Nedir? Muhdesat Şerhi Nasıl Kaldırılır?

Muhdesat Nedir? Muhdesat şerhi şüphesiz tapuda arazi alım satım ile ilgili işlem yapanlar için önemli bir ibaredir. Arsa alım satım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Açık anlatmak gerekirse muhdesat, bir arazi üzerinde arazi sahibinden bir başkasına ait bulunan yapı veya ağaç demektir. 

Muhdesat terkini, arazinin üzerindeki ağacın veya evin yanması, yok olması, yıkılması gibi nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. Ayrıca hak sahibinin arazi üzerindeki hakkından vazgeçmesi sonucu terkin edilir.

Eğer bir arsa alacaksınız arsa üzerindeki şerh ve muhdesatlık gibi sorunları araştırmalısınız. Bunu da en iyi arsanın tapu kayıt suretini tapudan talep ederek yapabilirsiniz. Arsa satın alacağınız kişiden arsa tapu kayıt suretini isteyip inceledikten sonra alım işlemi yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde arsa üzerinde ağaç veya yapı kaybolmadan arsanız ile ilgili işlem yapamazsınız.

Muhdesat Terkini (Şerhi) Nasıl Kaldırılır?

Muhdesat şerhi, hak sahibinin tapuya başvurması ile kaldırılır. Başvuru için öncelikle hak sahibinin kimliği ve arsaya ait tapu kayıt sureti gereklidir. Başvuru yaptıktan sonra 1-2 gün içinde tapuya verilen telefon numarasına mesaj gelecektir. Bu mesajda yatırılacak harc ve randevu saati verilecektir. Size bildirilen harc miktarını ziraat, garanti, vakıfbank gibi bankalardan veya ptt şubelerinden yatırabilirsiniz. Ayrıca https://www.tkgm.gov.tr/tr/sayfa/e-tahsilat adresinden online ödeme yapabilirsiniz.

Böylelikle kadastro teknisyenleri veya kadastro komisyonu ikili kullanmayı anlaşmaları çerçevesinde tek mülkiyete dönüştürebilir. 

Son olarak unutulmamalıdır ki; Muhtesatın terkinini, muhdesat sahibi her zaman yaptırabileceği gibi; hakkın yok olduğunu, sona erdiğini ileri süren gayrimenkul sahibi de kadastro müdürlüklerince düzenlenecek değişiklik beyannamesi ibrazı ile terkinini  yaptırabilir.

Muhdesat Nedir? sorusuna umarım yanıt bulabilmişsinizdir. İyi çalışmalar.. ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir