NASA’dan Yeni Yaşanılabilir Süper Dünya Keşfi

NASA‘nın Keşif uydusu olan TESS, son zamanlarda yaptığı keşiflere bir yenisini ekleyerek Dünya’ya son derece yakın olan bir Süper Dünya keşfetti.

GÖRÜNTÜ NASA’DAN ALINMIŞTIR

İnsan yaşamı için doğru koşulları barındırdığı ihtimali olan bu gezegenin yüzeyinde sıvı halde su bulunabileceği düşünülüyor.

TESS keşif uydusu göreve başladığından beri birçok önemli keşifler yaptı. Bunlardan biriside Dünya boyutunda olan bir gezegeni Nisan ayında keşfetmesiydi. En son bu hafta 2 Neptün benzeri uydu keşfedilmişti. Asıl dikkat çekici olan Süper Dünya olarak adlandırılan GJ 357d kodlu gezegenin keşfidir.

GJ 357d kodlu gezegen kütle olarak Dünya’nın 6 katı, büyüklüğü ise Dünya’nın yaklaşık 2 katı kadar hesaplandı. Gezegenin en dikkat çekici yanı, çevresinde dönmekte olduğu GJ 357 kodlu yıldızın göreceli olarak yaşanabilir bölgesinde yer alıyor olması.

Her ne kadar bu gezegen kendi yıldızına, Dünya’nın Güneş‘e yakınlığından beş kat daha yakın olsa da bu durum pek fazla sorun edilmiyor. Çünkü GJ 357 kodlu yıldız Güneş’ten çok daha az çekim gücüne sahip. Dolayısı ile GJ 357d gezegeni Dünya ile karşılaştırılınca daha az enerji alıyor. Fakat araştırmacılar eğer bu Süper Dünya’nın yapısı kayalığa ve doğru atmosfer bileşimine sahipse, yüzeyinde sıvı su ve hatta yaşam bile olabileceğini düşünüyorlar.

KAYNAK: NASA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir