Telefonun İcadı Nasıl Oldu? Neden ‘ALO’ Diyoruz?

Telefonun İcadı Nasıl Oldu? Neden ‘ALO’ Diyoruz? Geçmişten günümüze kadar telefonun gelişimine tanıklık etti. Günümüzde ceplerimize kadar giren telefonun serüveni Amerika’ya göç eden bir bilim adamı ile başladı. 1872’te Amerika’ya göç eden Bilim adamı Alexender Graham Bell 1876 yılında uzun uğraşlar sonucu telefonu icat etti.

Graham Bell - Telefonun icadı

1876 yılında telefonu icat eden Graham Bell’in asıl amacı aslında, sağırlara konuşmayı sağlayacak ve duymalarına yardımcı olacak bir cihaz üretmek olmuştur. Annesi sağır ve dilsiz olduğu için bu alanda çalışmalarını yürüttü. Boston Üniversitesi’nde profesör olarak çalışan Bell sesleri mekanik anlamda üreten bir cihaz yardımıyla diğer tarafa aynı sesin iletilmesi üzerinde çok düşünmüştür.

O dönemin şartlarında sadece telgraflar kullanılabiliyordu. Graham Bell, de bu cihaz üzerinde çalışmalar yaptı. Akım üzerinde çalışırken sesin titreşimler halinde aktarıldığını keşfetti. Bu sırada ayrı odada olan yardımcısı Watson’dan yardım istemek için seslenmiş. Yardımcısı da bu sesi cihazdan duyduğunu ifade etmiştir. Böylelikle telefonun icadı gerçekleşmiş oldu. Graham Bell’in telefondaki ilk cümlesi “Mr. Watson Come Here I Want to See You” (Bay Watson, buraya gelin, sizi görmek istiyorum) olmuştur.

Böylelikle Graham Bell, 7 Mart 1876 tarihinde telefonun patentini almıştır. O tarihten sonra icat çok ilgi gördü. Birçok iş adamı telefon kullanmaya başlamış. Graham Bell de kendi şirketini kurarak telefon üretimine başlamıştır.

Peki Neden ‘ALO’ Diyoruz?

Yardımcısı Watson ile telefon’u keşfeden Graham Bell diğer telefonu sevgilisinin evine kurar.

Graham Bell’in sevgilisinin adı Allessandra Lolito Oswaldo’ydu ve zamanla sevgilisinin adını kısaltarak ALO diyerek kullanmaya başladı. Böylelikle bizlerde telefonu ALO diyerek kullanıyoruz.

KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ – ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir