Neptün Gezegeni ve Özellikleri

Güneş Sisteminde, Güneş’e uzaklığı bakımından 8. sırada yer alan bir gezegen olan Neptün Gezegeni ilk olarak 1846 yılında Johann Galle tarafından keşfedilmiştir.

Neptün Gezegeni ve Özellikleri

Neptün, sekiz gezegen arasında güneşe en uzak gezegendir. Bununla birlikte, 1930’da Plüton’un keşfinden sonra güneşe en uzak gezegen unvanını kaptırdı. Ancak 2006 yılında, Plüton bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırıldığında, Neptün Güneş’ten en uzak gezegen olarak kaldı.

Neptün Gezegeninin Özellikleri

Adını Roma mitolojisindeki deniz tanrısı Neptün’den alan gezegende şiddetli hava olayları görülür. Neptün’ün koyu lekelerinde gerçekleşen süpersonik rüzgarların hızı saatte 1200 kilometreyi aşabilir.

Neptün de Uranüs gibi buzul bir gezegendir.

Gezegenin kendi ekseni etrafında dönüşü 16.1 saat, Güneş etrafında dönüşü ise 168.4 Dünya yılı sürmektedir.

Neptün Gezegeni ve Özellikleri

Su, metan ve amonyaktan oluşan Neptün’ün kütlesi Dünya’nın 17 katı, hacmi ise 44 katıdır. Neptün, Jüpiter ve Satürn’den sonra en büyük kütleye sahip 3. gezegendir.

Sıcaklık ölçümleri, gezegenin tıpkı Jüpiter ve Satürn gibi önemli bir iç ısı kaynağına sahip olduğunu gösteriyor.

Uranüs ile neredeyse aynı büyüklükte olan Neptün Güneş’ten o kadar uzaktadır ki ancak teleskopla görülebilir. Neptün’ün Güneş’e uzaklığı Dünya’nın 30.1 katı kadardır.

Neptün Gezegeni ve Özellikleri

28.3 derece eksen eğikliği ile Dünya’nınkine benzer bir eksen eğikliği olduğu Güneş etrafında döndükçe Dünyamızda olduğu gibi farklı mevsimler görülür. Güneş’e uzaklığı nedeniyle her mevsim 40 yıldan uzun sürmektedir.

Neptün’ün çekirdeği Dünya’dan %20 daha ağırdır. Neptün’ün çekirdeği dev gezegenler arasında en büyük kütleye sahip olandır. Ayrıca Neptün manyetik alanın Dünya’nın 27 katıdır.

Güneş’e en uzak gezegen olan Neptün’ün atmosferi iki ana bölgeye bölünmüştür: alt troposfer (sıcaklığın rakımla azaldığı yer) ve stratosfer. (sıcaklığın rakımla arttığı yer)

Neptün atmosferindeki çalkantılı bulutlar yüzeysel kalırken karanlık leke olarak bilinen hava sistemleri kısa ömürlüdür. Alt atmosferi büyük oranda hidrojen ve helyumdan meydana gelir ancak gezegene mavi rengini veren metandan da az miktarda içerir.

Neptün’ün içerisinde büyük miktarda ısı üretilir ve gezegenin derinliklerinden Güneş’ten yüzeye gelen ısının yaklaşık %60 daha fazla yükselir.

Neptün Gezegeni Halka Sistemi

Halkalar ilk kez 1980’li yıllarda Neptün’ün arkasındaki yıldızların ışığını engelleyen yapılar olduğu fark edilince gezegenimizden keşfedilmiştir. Neptün halka sistemi 1989 yılında Voyager 2 tarafından teyit edilmiştir. Neptün’ün 5 tane son derece sönük halkası vardır. Bu halkalardan üçü Uranüs’tekiler gibi darken diğer iki halka daha geniş toz şeritleridir.

Galle halkası en içte olan halkadır. En dışta bulunan Adams halkası Güneş Sistemi’nde eşsizdir. Halkanın en parlak bölgeleri aynı yörüngeyi izleyen ancak birbirinden ayrılan beş kemerden oluşur.

Neptün Gezegeninin Uyduları

Dinamik ve büyüleyici bir yapıya sahip olan Neptün’ün keşfedilen 14 uydusu bulunuyor. Neptün’ün keşfedilen ilk uydusu Triton William Lassell tarafından keşfedildi.

TRİTON UYDUSU

Neptün’ün uydularının toplam kütlesinin %99.7’sini Triton oluşturur. 2700 km genişliğindeki Triton güneş sistemindeki en büyük 7. uydudur.

BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE NEPTÜN’ÜN UYDULARI; Triton, Proteus, Nereid, Larissa, Galatea, Despina, Thalassa, Naiad, Halimede, Neso, Sao, Laomedia, Psamathe, S/2004 N1

Minik uydu S/2004 N1, geceleri gökyüzünde çıplak gözle görülebilen en sönük yıldızdan 100 kat daha sönüktür.

KAYNAK: GEZEGENLER KİTABI(TÜBİTAK YAYINLARI), ANA BİRTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir