Central Park Hakkında Önemli Bilgiler

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehri Manhattan ilçesinde yer alan 3382 dönümlük bir alanı kapsayan sosyal alandır. Central Park bölgenin en değerli arazilerinin olduğu bir bölgede yapay şekilde oluşturulmuş bir yeşil alandır.

Central Park Hakkında Önemli Bilgiler

Central Park’ın bulunduğu alan geçmişte bataklık ve hastalıklara neden olan pis bir bölgeydi. 1857 yılında proje yarışması düzenlenmiş ve bu projeler içerisinden Frederick Law Olmsted ve ortağı Calvert Vaux’un hazırladığı proje 1. olmuştur. İnşaat çalışmalarına başlanan parkın resmi açılışı 1876 yılıdır.

Central Park, Dünya’da doğala yakın olarak düzenlenen ilk peyzaj projesidir. Bu eser ile birlikte peyzaj mimarlığı kavramı Dünya’ya tanıtılmıştır. Bu yüzden Peyzaj Mimarlığının doğuşu Central Park ile olmuş, Omsted ise Peyzaj Mimarlığının babası kabul edilmiştir.

Central Park Hakkında Önemli Bilgiler

Central Park, yıllık ortalama 40 milyon kişi ziyaretçisi ile Dünya’da en çok ziyaret edilen kent parklarından birisidir. Birçok film ve televizyon şovlarının çekiminde yer alan park, Vatikan ve Monaco ülkelerinden daha büyüktür.

Central park sadece yeşil alan ve yapay göletlerden oluşan bir alan değildir. Bünyesinde; açık hava tiyatrosu, müzeler, hayvanat bahçesi, buz pateni pisti, oyun alanları, 51 heykel, 36 köprü ve kemer, 3 dikilitaş, 1 kale, 3 yapay gölet, 132 adet çeşme ve yaklaşık 9.000 adet bank bulunmaktadır.

Central Park Hakkında Önemli Bilgiler

Şehrin karmaşık hayatından ve stresinden uzaklaşmak için harika bir sosyal alan olan Park, 4 kilometre uzunluğa ve 800 metre genişliğe sahiptir. Sosyal yaşam alanı olan park bünyesinde 120 farklı bitki, 26 binden fazla ağaç ve 130 hayvan türü bulundurmaktadır.

Central Park’ta bulunan Obelisk, Central Park’ta bulunan en eski tarihi eserdir. 1881 yılında Parka getirilen tarihi eser Milattan önce Heliopolis’te Güneş tapınağı için inşa edilmiştir.

Central Park Hakkında Önemli Bilgiler

Central Park’ın içerisinde Bisiklet ile çok rahat gezebilirsiniz. Park içerisinde rehberler eşliğinde gezi turları düzenlenmektedir. Park içerisindeki göletlerde yüzmek yasaktır ancak sandal kiralanıp gezilebilmektedir. Ayrıca kış aylarında Buz Pateni yapılabilecek Buz Pisti de bulunmaktadır.

Görüş ve Önerileriniz için Yorumlarınızı Bekliyoruz. – ANTBİLGİ

FOTOĞRAF: PİXABAY, ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir