NİĞBOLU SAVAŞI 1396

Katolik Macar kralı Sigismund Osmanlı Devletinin kendi sınırlarına yaklaşmış olmasından endişe ederek Avrupa devletleriyle ortak bir cephe kurma gayretine girişti. Bu süreçte Osmanlı devletiyle anlaşmaya yanaşmayan Sigismund ve İstanbul’un etrafını saran Osmanlı’dan çekinen Roma kralı 2. Manuil Papa’dan yardım istedi.

Papa 1394 yılında Müslümanlara karşı yeni bir Haçlı seferi düzenledi. İngiltere, Fransa, İskoçya, Almanya, Macaristan, Polonya, Avusturya, İtalya, isveçre ve Rodos şövalyelerinin de bulunduğu 200.000 kişilik bir ordu kuruldu. Bu orduya aynı zamanda Venedik donanması, Roma donanması ve Rodos şövalyelerinin de donanması eşlik etti. Temel amaç İstanbul’u kurtarmak ve Müslümanların elinden Kudüs’ü geri almaktı.

Haçlı ordusu galibiyetten çok emindi ve Macar kralı, gökyüzü yere düşecek olsa Hristiyan ordusunun süngüsüne takılır demiştir.

Bu kalabalık ordunun gelişi karşısında, Yıldırım Bayezid, kuşatmada az bir kuvvet bırakarak Edirne’ye geldi. S Büyük stratejik öneme sahip olan Niğbolu kalesi, Sultan Murad zamanında, Bulgar Kralı Şişman’dan alınmıştı. Yıldırım Bayezid, Haçlılar’ın kuşattığı Niğbolu kalesine yıldırım hızıyla ulaştı. Haçlılar, Yıldırım’ın yetişebileceğini zannetmiyorlardı. Yıldırım Beyazıd gece vakti düşman askerlerinin arasından geçerek kale dizdarı Doğan bey’e bre Doğan! diye seslenir. Doğan bey hükümdarın geldiğini anlar ve böylelikle kaledeki askerlerin motivasyonu artar.

Osmanlı Hilal biçiminde harp nizamını alıp bekler ve daha sonra Fransızlar zafer şerefini üstlerine alabilmek için saldırır, Osmanlı askerleri biraz geri çekilir ve etrafını sararak Fransızları bozguna uğrattı. Sigusmund tecrübesiyle onları kurtarmak istedi ancak durum tehlikeye girince Tuna nehrinden kayığa atlar ve daha sonra haçlı ordusunu destekleyen gemilerle oradan kaçar.

Savaşta Beyazıd’ın atı vurulmuş kendide yaralanmıştı ancak buna rağmen savaşmaya devam etmiştir. Savaş sonucunda Fransızlardan ağır vergiler alınmış ve diğer haçlılardan da ganimetler toplanmıştır. Niğbolu savaşı, Osmanlı’nın Balkan hakimiyetini pekiştirmiştir.

Yıldırım Beyazıd, Niğbolu Meydan muharebesinde elde edilen ganimetle Bursa Ulu Cami‘ni yaptırmıştır. Yapılan bu eser Rabbimize olan şükür niteliğinde olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir