ORANGUTAN – Orangutanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Orangutan, Dünyadaki en belirgin görünümlü primatlar arasında olan orangutanlar yüksek zeka dereceleri, ağaçta yaşayan yaşam tarzları ve çarpıcı renkteki turuncu saçları ile dikkat çekici özellikleri vardır. Bir orangutanın ortalama ömrü vahşi ortamda yaklaşık 30 yıl kadardır. Orangutanların karakteristik özellikleri şu şekildedir.

Orangutanların İlginç Özellikleri

Tanımlanmış 2 orangutan türü vardır. Borneo orangutanı ( Pongo pygmaeus ), güneydoğu Asya’daki Borneo adasında yaşarken; Sumatra orangutanı ( P. abelli ), Endonezya takımadalarının bir parçası olan yakındaki Sumatra adasında yaşar. Borneo orangutanı Sumatra orangutanına göre daha iri yapılıdır.

Orangutanlar Dünya’nın en belirgin görünümlü hayvanlarındandır. Bu primatlar uzun gangly kolları ile donatılmıştır. Kısa, eğilmiş bacaklar; büyük kafalar; kalın boyunlar; ve uzun, kızıl saçların (daha az veya çok miktarda) siyah derilerinden akması belirgin özellikleridir. Orangutanların elleri dört uzun sivrilen parmakları ve karşılıklı baş parmakları olan insanlara çok benzemektedir ve uzun, ince ayaklarının da birbirine karşı büyük baş parmakları vardır. 

Erkek orangutanlar kadınlardan çok daha büyüktür. Tam yetişkin erkekler yaklaşık 1.60 metre yüksekliğindedir ve 150 kilogramın üzerindedir, tam yetişkin dişiler ise nadiren 1.20 metre yüksekliğinde ve 80 kiloyu aşar. 

Orangutanlar genellikle yalnız yaşarlar. Afrika‘daki goril kuzenlerinin aksine , orangutanlar geniş aile veya sosyal birimler oluşturmazlar. En büyük nüfus olgun kadınlardan ve gençlerinden oluşur. Yavruları olmayan dişiler yalnız yaşarlar.

Dişi orangutanlar 8 yılda sadece 6 doğum yaparlar. Bunun nedenlerinden biri  vahşi doğada çok az orangutan bulunması, dişilerin çiftleşme ve çoğalma konusunda ustalıktan uzak olmalarıdır. Dişi orangutanlar 10 yaşına kadar cinsel olgunluğa erişirler ve çiftleşmeden sonra ve dokuz aylık bir gebelik periyodunda (insanlarda olduğu gibi) tek bir çocuk doğururlar.

Orangutanlar iyi bir araç kullanıcılarıdır. Hayvanların bazı aletleri iç güdüsel olarak mı yoksa insan davranışlarını taklit mi ettiklerini anlamak zordur. Bazı orangutanların eline sigara verildiğinde ağzına götürmesi bu duruma iyi bir örnektir.

Orangutanlar genel olarak meyve yemeyi severler. Genellikle orangutanlar büyük, şişman, sulu bir incirden daha fazla zevk aldığı hiçbir şey yoktur. Bunun yanında bal, yaprak, ağaç kabuğu ve hatta ara sıra böcek veya kuş yumurtası da yer.

Orangutan ”Orman İnsanı” anlamına gelir.  Endonezya ve Malay dilleri iki kelimeyi paylaşıyor. “orang” (kişi anlamına geliyor) ve “hutan” (orman) anlamına geliyor. Bununla birlikte Malay dili,  “maya” ya da “mawas” olmak üzere, orangutan için iki özel kelime kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir